המרכז לייעוץ לסטודנטים

 

אוניברסיטת בר-אילן היא מהגדולות שבאוניברסיטאות ישראל ובעלת שיעורי הצמיחה הגבוהים שבהן. האוניברסיטה חותרת כל העת למצוינות אקדמית ומחקרית, לקידומה של האוניברסיטה בדירוגים בינלאומיים ולהרחבת פעילותה בקהילה ובחברה בישראל. לאור ערכים של אחריות חברתית ומחויבות לקהילה, שהם חלק בלתי נפרד מהדנ"א של אוניברסיטת בר-אילן, מקדישה האוניברסיטה מקום מיוחד לטיפוח אוכלוסיות מוחלשות במטרה לאפשר לכל צעיר וצעירה ישראלים להיכנס בשערי האקדמיה ולרכוש לעצמם השכלה גבוהה, מקצוע וביטחון כלכלי לעתיד

המרכז לייעוץ לסטודנטים נותן מענה לפניות הסטודנטים במכלול רחב של קשיים ולבטים. מרבית הפונים למרכז הם סטודנטים שיכולותיהם האקדמיות מצוינות, אך הם סובלים מקשיים נפשיים, למשל, מצבי חרדה, דיכאון, מצבים אובדניים, הפרעות אכילה, הפרעות אישיות ועוד. העבודה הנעשית בשירות, היא  חשובה עד מאוד ליכולתו של הסטודנט להשלים את לימודיו האקדמיים ולהשתלב חברתית ותעסוקתית. זאת ועוד, פעמים רבות התערבות זו היא מצילת חיים, פשוטו כמשמעו.

המרכז מענה גם לאוכלוסיות מוחלשות, כגון, סטודנטים לקויי למידה, סטודנטים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז וסטודנטים בני מיעוטים כמו כן מסייע השירות לסטודנטים עולים חדשים, המתמודדים עם קשיי הגירה, עם המרחק מבית ההורים, עם רכישת שפה חדשה ועם תהליכי ההסתגלות והקליטה בארץ. אוכלוסיית העולים יוצאי אתיופיה מתמודדת עם קשיים ייחודיים, המאופיינים במצבים משפחתיים מורכבים מאוד, מצבי חולי, קשיים כלכליים, פערי תרבות קיצוניים וקשיי הבנה והתארגנות במערכת האוניברסיטאית. לא פעם הסטודנט האתיופי הוא הגורם המתפקד היחיד במשפחה, הוא מנסה לשלב בין אחריותו למשפחתו לאחריותו ללימודיו, והסיוע שמגיש המרכז לסטודנטים אלו משפיע באופן עקיף גם על משפחותיהם ועל החברה שממנה הם באים. לצורך מתן מענה הולם לצורכיהם מקצה למענם המרכז איש מקצוע מיוחד, האחראי על הסיוע להם.

המרכז לייעוץ לסטודנטים מספק טיפול פסיכולוגי פרטני וקבוצתי בנושאים מגוונים, ובהם, התמודדות עם דחיינות, חרדת מבחנים, חרדה חברתית, סוגיות בינאישיות וזוגיות ומשברי חיים, כל זאת בתשלום סמלי בלבד ובסודיות מלאה. צוות השירות מונה 26 אנשי צוות ובהם: פסיכולוגים קליניים בכירים ומתמחים, עובד סוציאלי ופסיכיאטר. היקף הפעילות נרחב: כ-400-300 פונים לשירות; כ-150 סטודנטים מטופלים בפסיכותרפיה בפגישות שבועיות במשך כל השנה; 3-2 קבוצות טיפוליות מתקיימות בשנה; ונערכים כ-50 אבחונים פסיכו-דיאגנוסטיים להערכה קוגניטיבית ואישיותית.

פעילות המרכז ממונפת בהיותה מכלל המערך האוניברסיטאי המחקרי ונערכים בו מחקרים שוטפים במגוון תחומים בשיתוף המחלקה לפסיכולוגיה – מחקרים אלו משפרים את הטיפולים המוצעים ומייעלים אותם. כמו כן, "החברה הישראלית לרורשאך", שהוקמה במרכז, מקיימת ימי עיון וכינוסים לפסיכולוגים מכל רחבי הארץ.

משנת 1987 פועלת במרכז תכנית ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית. היום עובדים ומתמחים במרכז כ-12 מתמחים, המטפלים בסטודנטים הפונים, מתנסים בצורות טיפול שונות, מקבלים הדרכה מהפסיכולוגים הבכירים במרכז ולומדים בסמינרים מקצועיים למידה סדורה של נושאים תאורטיים מגוונים. היום נחשב המרכז לייעוץ לסטודנט באוניברסיטת בר-אילן לאחד המקומות המבוקשים ביותר בארץ להתמחות בפסיכולוגיה קלינית.

שיתוף פעולה רב חשיבות

המרכז לייעוץ לסטודנטים, שפועל באוניברסיטת בר-אילן, מאפשר, בין היתר, הפיכתה של האוניברסיטה לבית לעולים חדשים ולמוקד המנגיש את ההשכלה הגבוהה לסטודנטים, המתמודדים עם קשיי חיים, ובהם גם סטודנטים עם מוגבלות נפשית. לפעילות זו השלכות על השתלבותם של הצעירים הנעזרים בה במשק ובחברה הישראלית ועל הפיכת החברה הישראלית לשוויונית יותר ולמכילה את כל גווניה.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il