עושים עסקים
ד"ר איל יניב, ראש בית הספר למנהל עסקים

 
ד"ר איל יניב – מחלוצי האינטרנט הישראלי וממקימי אתר IOL, שהתאחד עם אתר "וואלה!" – שימש חוקר אורח בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד במשרת פוסט-דוקטורט, והיום הוא ראש בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן

לד"ר איל יניב בסיס אקדמי רחב, הוא השלים תואר ראשון במדעי המחשב ובפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. לפני ששב לאוניברסיטה להשלים תואר שלישי במנהל עסקים יצא לעשייה ענפה בעולם העסקים. "ניהלתי יחידות ארגוניות בתעשייה האווירית וב-IBM ובאמצע שנות ה-90 התחלתי להתעניין באינטרנט וליזום הקמת חברות בתחום. כאשר החל להתפתח האינטרנט בפס רחב הקמתי את חברת 'נונסטופ אינטרנט', שעסקה בפיתוח תכנים ותשתיות על גבי הכבלים. עוד לא היו אז 'יוטיוב' ומשחקים באינטרנט, ואנחנו יצרנו תוכני משחקים וּוידאו – כשעוד היו אנשים שאמרו שהאינטרנט לא יתפוס..." מספר ד"ר יניב. "בתחילת שנות האלפיים מכרנו חלקים מהחברה ונקרתה לי ההזדמנות להגשים חלום ישן ולחזור ללימודים. גיליתי שאני נהנה מהמחקר ושהוא מספק את הסקרנות שלי לאורך זמן ומאפשר לי בד בבד לשמור על קשר רציף עם העולם העסקי," וכך גם עתה משמש ד"ר יניב יועץ ודירקטור בחברות גדולות, וברזומה שלו נכללות בזק, אפריקה-ישראל וכמה חברות הזנק.

האוניברסיטה ידעה לרתום את הניסיון ואת הידע שהביא עמו ד"ר יניב ומינתה אותו לראש תכנית המנהלים ה-EMBA עד שֶמונה השנה למנהל בית הספר למנהל עסקים.

"המחקר שלי מגוון ורב-תחומי, אני עוסק למשל בהַמְחָרָה – כיצד נקבע ערכה של יצירת אמנות, תחום שמשלב פסיכולוגיה, מיתוג ועניין אישי שלי כאספן אמנות; מחקר אחר עוסק בתופעה מעניינת ועכשווית שקראתי לה 'יזמים בעל-כורחם'. אנשים בני 40 פלוס שעזבו את עבודתם כשכירים, לא הצליחו להשתלב שוב כשכירים בשוק העבודה ונאלצו לפתוח עסק עצמאי. מצאתי שחלק מהיזמים בעל-כורחם משתכרים יותר ממה שהשתכרו כשכירים, אבל הם מאושרים פחות והיו מעדיפים לחזור להיות שכירים; הסיבה לכך נעוצה בירידה בזמן הפנוי וכך בתחושת האושר. דבר מעניין הוא שאצל אדם שהוא יזם בנשמתו – חוסר בזמן פנוי לא רק שאינו מפחית את אושרו, אולי אפילו להפך."

ד"ר יניב מביא עמו ניסיון מעשי והסטודנטים שלו נהנים מהוראה שתשתיתה בתובנות מהשטח, שאינה חסרה גם את העומק המחקרי והאקדמי. "בכיתה אני מכין את הסטודנטים לעולם העסקי ומשלב גם בסיס תאורטי, שהוא חשוב לא פחות. אני חושב אסטרטגית, מלמד אסטרטגיה עסקית ומקדם את בית הספר מתוך מגמה לחיזוק ולהידוק בין התחומים המחקרי והפרקטי," אומר ד"ר יניב.

בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן לומדים כ-800 סטודנטים לתואר שני בתכניות MBA מגוונות, המוכרות בכל העולם, וכ-30 סטודנטים כותבים את מחקרי הדוקטורט. בית הספר פועל קרוב ל-25 שנים, יש בו תכנית MBA למצטייני תואר ראשון ותכניות מנהלים למנהלים בפועל, תכניות נוספות מתמקדות במגזר ציבורי ובמגזר עסקי ותכנית אינטרנשיונל MBA, הנלמדת באנגלית, שמה דגש על ניהול בין-לאומי. סטודנטים מן התכנית הבין-לאומית ומתכנית המנהלים משתתפים בסיור לימודי של שבוע בסין, מתארחים באוניברסיטה סינית, מבקרים בחברות ובמפעלים ומקבלים השתלמות מקיפה מאוד על התרבות הסינית ובייחוד על התרבות העסקית הסינית, ולומדים איך עושים עסקים עם סין – הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

"את הגוון המעשי אפשר לראות במגמת-על חדשה, שנשיק בשנה זאת, שתתמקד בחדשנות וביזמות. מגמת-על זו באה להרחיב את תכניתEIR – Entrepreneur In Residence  במתכונת התכניות הקיימות בבתי הספר למנהל עסקים בעולם. המגמה תיתן תגבוּר בתחומי היזמות והחדשנות לכל תלמיד שלנו שירצה להרחיב את האפשרויות וללמוד כיצד מקימים עסקים או מחדשים בתוך עסקים קיימים. הסביבה הדינמית תאפיין את התכנית וייתוספו לה כינוסים, השתלמויות ומועדון יזמים, שיאפשר לסטודנטים להיפגש וליצור לעצמם נטוורקינג עסקי, לשמוע יזמים מנוסים להביא רעיונות שלהם ולבחון אותם מול חבריהם שלהם ומול מומחים. מפגש ראשון של מועדון היזמים התקיים בחודש יוני השנה ובו פגשו הסטודנטים חברי המועדון את היזם הסדרתי נועם לניר, והציגו רעיונות עסקיים לפני חֶבר יועצים. בקרב הבוגרים שלנו יש הרבה מאוד מנהלים בכירים, הנושאים הרצאות לפני הסטודנטים וחברים בוועדה המייעצת לבית הספר, ובהם יפתח רון-טל יו"ר חברת החשמל, איל מליס מנכ"ל תנובה, אברהם נובוגרוצקי מנכ"ל אפריקה-ישראל, היזם נדב קדרון מקימה של חברת אורמד, הנסחרת בנאסד"ק ואחרים.

"בתוך בית הספר ישנה קתדרה לממשל תאגידי ע"ש אקרמן, שגם היא נעה על הקו שבין מדע לפרקטיקה. הקתדרה מקיימת מפגשים של דח"צים – דירקטורים חיצוניים, שהם בעצם נציגי ציבור בחברות ציבוריות לא מטעם בעלי השליטה. כל חודשיים מתקיים מפגש שבו אנשי סגל רלוונטיים ואנשים מהפרקטיקה, משפטנים ויועצים מסייעים בידע ובניסיון לדח"צים הללו להתמודד עם שאלות ועם קשיים שהם נתקלים בהם בתפקידם, התמודדות עם לחצים, עם אחריות והענקת ידע רלוונטי לתפקוד שלהם. יש כאן גם עשייה חברתית וגם יצירת נטוורקינג שיש לו חשיבות רבה בכל תחומי הניהול. עם משתתפי המפגשים נמנים שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, עו"ד רם כספי, פרופ' יוסי גרוס ועוד רבים וטובים.

"דוגמה נוספת לקשר בין מחקר לפרקטיקה ולציבור הרחב הוא כינוס שקיימנו בשם 'המותג האנושי בעידן האנושות הממותגת', שעסק באנשים שהם מותגים, בהשתתפות קובי אריאלי, יעל ארד, ג. יפית, משה אבגי, גלעד אלטשולר, עידן עמדי, רני רהב וסיון רהב-מאיר. הכינוס נערך בעקבות עבודת דוקטורט וביזמת החוקרת והיה אטרקטיבי מאוד גם לציבור הרחב שמילא את האולם מפה לפה." 

לד"ר יניב תכניות גם לשיתופי פעולה בין-תחומיים ורב-תחומיים בתוך האוניברסיטה. "אני מאמין בסינרגיה ויש הרבה תכניות לשיתופי פעולה, למשל, בין מנהל עסקים להנדסה בנושא מסחור מוצרים; משפטים ומנהל עסקים, למשל, בייעוץ משפטי ליזמוֹת עסקיות ולעסקים מתחילים. יש באוניברסיטה הרבה ידע, היענות ורצון לשתף פעולה – ואת אלה אני מתכנן להמשיך ולמנף."

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il