הרמטכ"ל לשעבר, משה בוגי יעלון, ב'פורום בר-אילן': "אם אין אמון בהנהגה, אין מנהיגות"

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה בוגי יעלון הופיע אתמול (יום ד') בפורום בר-אילן ומתח ביקורת קשה על הנהגת המדינה "יש תחושת בושה וכלימה נוכח מה שקורה למעלה כשהבעיה העיקרית של המנהיגים היא הדוגמא האישית. כשצעירים שומעים על חקירות שנפתחות ונסגרות שלא מחוסר אשמה, על מנהיגים שנכנסו לכלא, זו לא דוגמא אישית ולא מנהיגות. אם אין אמון בהנהגה, אין מנהיגות. כשסיימתי את תפקידי כרמטכ"ל שאלו אותי מה מדיר שינה מעיני ואמרתי שזו השחיתות ראיתי אותה ממקומי כשהמדים הגנו עליי- זו תופעה. כשהמנהיגות עוסקת בפוליטיקה קטנה, בסכסכנות ופלגנות – פעם נגד ערבים, פעם נגד מתנחלים, שמאלנים, חרדים או לה"טבים ועכשיו נגד אשכנזים ומזרחיים – מאיפה זה מגיע? עושים דה לגטימציה לאנשים בכירים במערכת הביטחון וצה"ל ומתקיפים אותם כשמאלנים משום שהם שומרים על שלטון החוק במטרה להחליש את האיזונים והבלמים". "מנהיגות היא היכולת לקבל החלטות ולא הישרדות פוליטית. טוקבקים מתלהמים, תקשורת או ציבור כזה או אחר לא צריכים להזיז אותך מהדרך".

בוגי יעלון מתח ביקורת על היעדר אכיפת חוק "הנגב והגליל הפכו למערב פרוע ואין בהם אכיפת חוק. התוכנית להסדרת ההתיישבות של הבדואים קיימת אבל ההחלטות מתעכבות והמצב רק מחמיר. אותו דבר בשכונות הערביות בירושלים שהופכות  לאזור אקס טריטוריאלי".

 

בוגי יעלון מתח ביקורת קשה על המנהיגות הפלסטינית ואמר כי משחר הציונות ועד היום אין הנהגה פלסטינית המוכנה להכיר במדינת הלאום של העם היהודי באיזה שהן גבולות. גם חמאס וגם אש"ף דוגלים בישות פלסטינית מהנהר עד הים". יעלון הוסיף "תמיד העדפתי את קדושת חיי האדם על האדמה אבל כשהבנתי שוויתור על אדמה מסכן חיי אדם – התפכחתי. כשהפלסטינים אומרים כיבוש הם מתכוונים לכיבוש משנת 48'  ולא מ67'. אל נשלה את עצמנו שעוד הסכם או עוד נסיגה יביאו לשיפור מצבנו הביטחוני מדיני. היה ניסיון למשא ומתן מדיני שנעננו לו למרות הסתייגויות שהיו לנו, מי שסירב זה אבו מאזן. היו הצעות לפגוע בחופש הפעולה הביטחוני שלנו אם היינו מסכימים לזה אז היו יורים רקטות גם לבר-אילן. שכבתי כשר ביטחון על הגדר למנוע זאת".

יעלון הזהיר שאין  לוותר על ריבונות ישראלית מלאה בבקעה, בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ובירושלים "דווקא אצלנו בימין יש מנהיגים המסתפקים בנוכחות צבאית בלבד לאיפה הגענו? יעלון הוסיף כי אם ישראל לא תשמור בידיה את חופש הפעולה ביהודה ושומרון הרשות הפלסטינית לא תשרוד וגם ממלכת ירדן תיפול".

שר הביטחון לשעבר דחה את הקריאות להגביל עבודה של פלסטינים בישראל בתגובה למעשי טרור "אלה דברי רהב  חסרי אחריות, חסרי ראיה רציונלית מפוכחת. מדיניות ביטחון אי אפשר לנהל בדברי רהב או אולטימטומים חסרי כיסוי. יעלון נשאל מה עמדתו בנוגע לתביעת הורי החיילים אורון שאול והדר גולדין ז"ל שגופותיהם מוחזקות בעזה ואמר "עמדתי היא ערכית 'אין פודין שבוי יותר מכפי דמיו', לכן הצבעתי נגד עסקת שליט. מרגע שאנחנו מוכנים לשלם מחירים מופקעים כנגד שבויים או גופות אנחנו מזמינים את האירוע הבא. יש לנו מחוייבות מוסרית למי שאנחנו שולחים לקרב אבל כשאומרים בכל מחיר אז הצד השני מעלה את המחיר".

על פרשת החיל שירה במחבל, אלאור אזריה, אמר יעלון "התחקיר הצבאי העלה שהאירוע לא היה נורמטיבי, שהוא לא חייל גיבור כמו שמנסים להציג. משם זה עבר להליך הפלילי. לא דיברתי עד היום עם הפצ"ר בנושא ולא עליתי לבית משפט בראש כנופיות כדי להפעיל לחצים. כשמצאתי את עצמי  בכנסת  מול התקפה פרועה על הרמטכ"ל אמרתי מה שאמרתי, לא אפקיר  את הרמטכ"ל. היה קמפיין שלם שמומן כדי לערער את הערכים שלנו ואת החוק אך ההחלטות החשובות היו של מפקדים שלא התבלבלו ולא נכנעו לטוקבקים או לניסיונות פוליטים ואחרים".

לגלריית התמונות מהאירוע>>

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il