המחלקה לאופטומטריה ולמדעי הראייה

תרומה לקהילה

 

מרכיב בלתי נפרד ומהותי בהכשרה המקצועית והמחקרית ובמצוינות האקדמית של הסטודנטים והסטודנטיות שלנו הוא ההתנסות המעשית והתרומה לקהילה במערך הקליניקות שבמחלקה. העבודה במערך הקליניקות מקנה ידע מעשי לסטודנטים ומנגיש לציבור הרחב, בדגש על אוכלוסיות מוחלשות,  שירותים אופטומטריים מקיפים בעלויות מסובסדות ובמקרים רבים ללא תשלום כלל. המערך פועל זה 15 שנים, צוות קליני של 12 אנשי סגל, דוקטורים לאופטומטריה, מלווה את הסטודנטים העורכים את הבדיקות ומגישים את הטיפולים. כ-475 בדיקות ראייה והתאמת עדשות מתבצעות במערך בכל חודש ו-16 טיפולים בראייה ירודה. המערך מורכב 18 חדרי בדיקה, 3 חדרי קליניקה, חדר להתאמת מסגרות וקליניקה ניידת, שיוצאת עם הסטודנטים לשטח לאוכלוסיות שאינן מגיעות להיבדק, כגון עולים חדשים מאתיופיה, אוכלוסיות המגזר הערבי והפזורה הבדווית. המערך נמצא עתה בתהליך התרחבות. 


הקליניקה לבדיקות ראייה מציעה בדיקות ראייה מקיפות ללא תשלום לאבחון מוקדם לילדים ולאוכלוסיות מוחלשות כגון אוכלוסיית הגיל השלישי, אנשים עם מוגבלויות ואנשים מעוטי יכולת כלכלית (באופן מיוחד בני העדה האתיופית). 


קליניקה לראייה ירודה המתמקדת בעיקר בגיל המבוגר ומשתמשת במגוון מכשירים וטכנולוגיות לטיפול ולתיקון ראייה ירודה, ובהם: עדשות מגדילות, עדשות רבות-צבעים, עדשות מולטיפוקל ומשקפיים טלסקופיים. 


הקליניקה לעדשות מגע מספקת עדשות מגע פורצות דרך ללבקנים ולמטופלים הסובלים מקוצר ראייה וקרטוקונוס. 


הקליניקה לאימון חזותי של הראייה מציעה טיפול ושיקום לאנשים עם בעיות קשר עין-יד, פגועי ראש ובעיות ראייה הנובעות מן הפגיעה.

אוניברסיטת בר-אילן היא האוניברסיטה הראשונה והיחידה בארץ שבה מחלקה לאופטומטריה ולמדעי הראייה, המורשית להכשיר סטודנטים לתארים ראשון, שני ודוקטורט // המחלקה משתפת פעולה עם מגוון חברות אופטיקה ישראליות ובין-לאומיות, אשר תורמות תרומה מגוונת לקידום המצוינות הן בקרב סטודנטים וסטודנטיות לאופטומטריה והן לקידום המחקר החדשני ופורץ הדרך שנערך במחלקה בתחומי הראייה ובתחומים הקשורים ומשיקים אליה

 

המחלקה לאופטומטריה ולמדעי הראייה באוניברסיטת בר-אילן היא מגדלור של ידע, הוראה ומחקר בכל תחומי הראייה – מהרגע שאור מכה בקרנית עד עיבוד האותות במוח – ובהשקה של ידע זה לתחומי מחקר ופיתוח אחרים. המחלקה גייסה צוות חוקרים וקלינאים מנוסים בעלי הכשרה וניסיון רב-תחומיים ובין-תחומיים, מומחים בעלי שם עולמי, במטרה להעמיד דורות של אנשי מקצוע ומחקר בתחום. המחלקה מחברת מקצוענות קלינית עם מחקר ובהשראת הגישה התרגומית מביאה את טכנולוגיות הראייה המתקדמות הישר למטופלים, ובד בבד מגבירה את נגישות המחקר למידע הקליני. חשוב מכול – המחלקה קבעה לה למטרה להגביר את זמינות טיפולי הראייה לציבור הרחב.

בעת האחרונה הושג הסכם לשיתוף פעולה עם בית הספר לאופטומטריה ולמדעי הראייה באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, ארה"ב, בית הספר המוביל בעולם בתחום. לפי ההסכם זה ייערכו חילופי סטודנטים, חילופי סגל מורים ומרצים ויתקיימו מחקרים משותפים. כמו כן, אחד הנושאים החשובים שנכללים בתכניות ההתפתחות של המחלקה הוא קשר עם חברות המפתחות מכשור ועדשות בתחום הראייה ונזקקות לידע אופטומטרי. היום קיים כבר שיתוף פעולה עם חברת הזנק המפתחת מכשור לבדיקת פזילות, חברה המפתחת תיקון אופטי למשקפי ראייה וכן חברה המפתחת טיפול בבעיות ראייה בשיטות של מציאות מדומה.

שיתופי הפעלה האקדמיים והטכנולוגיים (מחקר ופיתוח) יעצימו את הידע של בוגרי האופטומטריה והם יוכלו לתת מענה טוב יותר לקהל היעד בקהילה עם יציאתם לשוק העבודה.

שלושת האדנים שעליהם עומדת המחלקה לאופטומטריה ולמדעי הראייה: הוראה, מחקר ופעילות למען הקהילה.

הוראה

כבר 15 שנים מכשירה המחלקה סטודנטים לתואר ראשון (BSc) באופטומטריה. תואר זה נמשך 4 שנים ומשלב לימודי מדע בסיסיים ועבודה קלינית. סטודנטים נחשפים למדעים מדויקים, ביולוגיה ודיסציפלינות קליניות העוסקים בגוף האדם ובתהליכיו, דגש רב מושם בתפקודי ראייה. כ-50 סטודנטים בממוצע מתקבלים לתכנית בכל שנה. ב-2017 כ-180 סטודנטים לומדים לתואר ראשון במחלקה. בוגרי המחלקה מבוקשים מאוד בתחום ויכולים להתחיל מיד לעבוד כאופטומטריסטים ולהמשיך ללימודי תואר שני בתחום.

לפני כשנתיים קיבלה המחלקה לאופטומטריה ולמדעי הראייה את אישור המל"ג והיא מכשירה סטודנטים לתארים מתקדמים במדעי הראייה: תואר שני עם תזה (15-10 סטודנטים בשנה) ודוקטורט (כ-5 סטודנטים מצטרפים בכל שנה). בשנת 2017 לומדים בתכניות המחקר 26 סטודנטים, הישג ראוי בתוך שנתיים בלבד. תכנית הלימודים לתואר שני נמשכת שנתיים וכוללת קורסים מתקדמים במגוון שיטות מחקר, בין היתר, שיטות פסיכו-פיזיולוגיות ללימוד הראייה; שיטות לשיפור ראייה ירודה; פרמקולוגיה; נוירו-פיזיולוגיה ואלקטרו-פיזיולוגיה של העין ושל המוח; דגש ניתן לשתלים עצביים ולננו-טכנולוגיה.

בלב התכנית פרויקט מחקר של שנתיים שעורכים הסטודנטים באחת מארבע מעבדות במחקר המתקדמות בתחום הראייה הפועלות במחלקה

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il