מרכז בר-אילן לערים חכמות

הגידול המהותי הצפוי באוכלוסיית העולם לצד האורבניזציה המואצת מגבירים את הדרישה לסביבה אינטליגנטית, אשר תקטין את השפעת הנזקים הסביבתיים ותציע לתושבים איכות חיים גבוהה \\ עיר חכמה מפגישה טכנולוגיה, שלטון מקומי וחברה כדי לשפר את איכות חיים של התושבים באמצעות "החכָּמת" המערכות המספקות שירותים יומיומיים, כגון: תחבורה, בריאות, אנרגיה, בנייה, תקשורת, רשתות ושירותי ממשל.  

מרכז בר-אילן לערים חכמות, שמקימה כעת אוניברסיטת בר-אילן, משמש נקודת מפגש בין חוקרים ומדענים ובין תושבי הערים, מקבלי החלטות וספקי פתרונות טכנולוגיים לעיר החכמה. קמפוס אוניברסיטת בר-אילן משמש כמעבדה אורבנית, ובה אפשר לבחון רעיונות של מדענים ומערכות של ספקי פתרונות על אוכלוסיית היעד. כמו כן, מתגבשים ומתפתחים שיתופי פעולה עם בעלי העניין השונים: עיריות, מדענים, תושבים, יזמים, ספקי פתרונות, רשויות. עם התפתחות המרכז, מותקנים הפתרונות החכמים בקמפוס עצמו והופכים אותו בהדרגה לקמפוס לחכם. 

בשלב ראשון, פועל המרכז בשיתוף הערים הסובבות את אוניברסיטת בר-אילן: רמת גן, גבעתיים, בני ברק, פתח תקוה, גבעת שמואל, קריית אונו וגני תקוה. ראשי הערים הם ועדת ההיגוי של המרכז ומונה פורום מטעמם, אשר נפגש אחת לחודש לשם עדכון, קביעת יעדים והעברת ידע. עד כה הצטרפו למרכז גם ספקי פתרונות כגון מוביליי, אפקון מערכון, מילגם-פנגו, געש תאורה, זן סיטי ואנו נמצאים במגעים עם חברות רבות נוספות. 

תחום הערים החכמות הוא תחום מורכב, המשלב דיסציפלינות שונות ומגוונות ולפיכך גם המחקר הקשור בו מתקיים בדיסציפלינות מדעיות והנדסיות מגוונות. תכנון עירוני חכם מערב מחקר הקשור בנתוני-עתֵק (Big Data), רשתות, ארכיטקטורה, גאוגרפיה ועוד. נושאים הקשורים בתחבורה חכמה, מצריכים שילוב של ידע בהנדסה, אלגוריתמיקה, פסיכולוגיה וכד'. נכון להיום, חברים במרכז 45 חוקרים ממגוון רחב מאוד של דיסציפלינות מדעיות, כגון הנדסה, כימיה, משפטים, מנהל עסקים, חינוך, פיזיקה, מדעי המחשב, גאוגרפיה ועוד. 

את המרכז מוביל ד"ר איל יניב, העומד בראש בית הספר למנהל עסקים, שלו רקע אקדמי נרחב וניסיון מעשי רב, הוא מחלוצי האינטרנט הישראלי וממקימי חברת "נונסטופ אינטרנט" ואתר IOL, מקבוצת "הארץ", שהתאחד עם אתר "וואלה!", כמו כן, ניהל ד"ר יניב יחידות ארגוניות בתעשייה האווירית וב-IBM.

 

יוזמת וחלוצית, נועזת ויישומית – המעבדה הרב-תחומית לטכנולוגיה חכמה

 

האוניברסיטה הקימה את המעבדה הרב-תחומית למיזמים טכנולוגיים של מרכז בר-אילן לערים חכמות. מעבדה זו נבנית כמתחם לעבודה משותפת בשטח של כ-700 מ"ר ומרחב חיצוני פתוח לעריכת ניסויים. זאת נוסף על שימוש בקמפוס כולו כמעבדה אורבנית, שבה מותקנים יישומים ונבחנים רעיונות בתחום של ערים חכמות. בין היתר: יישום תגליות והמצאות שפיתחו חוקרי האוניברסיטה; פיתוח ויישום רעיונות של סטודנטים; וכך גם של מיזמים שנוצרו מתוך שיתופי פעולה עם גורמים מחוץ לאוניברסיטה. מרחב העבודה מתוכנן ברמת גימור גבוהה, על מנת לאפשר סביבת עבודה מתקדמת, המקובלת היום במרחבי עבודה דומים בארץ ובעולם. מרחב העבודה יכלול בעיקר שטחי עבודה משותפים לצד חדרי ישיבות, כיתות קטנות ומשרדים. 

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il