פרופ' נתן קלר, המחלקה למתמטיקה, ברשימת 40 הצעירים המבטיחים בישראל של דה-מרקר

November 9, 2017

 

המהפכה הטכנולוגית שהופכת מכשירים ביתיים וכלי רכב ל״חכמים", כלומר בעלי יכולת לתקשר מרחוק, מביאה עמה גם סיכונים לפריצות של האקרים. לפני כשנתיים הדגימו מומחי אבטחה כיצד ניתן לפרוץ תוך כדי נסיעה למערכת המחשב של ג׳יפ מדגם צ׳ירוקי. בעקבות זאת הודיעה קרייזלר על קריאה לתיקון (ריקול) לכ־1.4 מיליון כלי רכב. מטרת המחקר של פרופ׳ נתן קלר (35), חוקר במחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר אילן, היא לספק הצפנה בטוחה למערכות חכמות וחדשניות, באמצעות דימוי תקיפה של המערכות כדי למצוא בהן את פרצות האבטחה.

 

בין השאר, הצליחו קלר וחוקרים נוספים להדגים פריצה למערכת האבטחה של רשתות סלולריות (מסוג GSM), שבהן משתמשים חלק מהמכשירים הסלולריים. החוקרים איתרו בעיית אבטחה במערכת שאפשרה להאזין בקלות לשיחות וגם לדבר על חשבון הלקוח.

כתוצאה מהמחקר הוחלפה מערכת ההצפנה ביותר ממיליארד מכשירים. במחקר אחר הראו שהמנעולים במכוניות של רוב יצרניות הרכב אינם בטוחים וניתנים לפריצה.

קלר, שעלה עם משפחתו מברית המועצות בגיל שמונה, יצג את ישראל כבר בגיל 15 בתחרות בינלאומית במתמטיקה. במקביל ללימודים בתיכון החל בלימודי תואר ראשון במתמטיקה בטכניון. בגיל 17 הוא סיים את חובותיו לתואר, ובגיל 18 סיים את הקורסים לתואר השני במתמטיקה - כל זאת, במקביל ללימודים בישיבה. את הדוקטורט סיים בגיל 27 באוניברסיטה העברית, ואת הפוסט־דוקטורט עשה במכון ויצמן.

לאורך השנים קיבל קלר שורה של מענקים, האחרון שבהם מהאיחוד האירופי (מענק ERC) בסך 1.5 מיליון יורו. 

במקביל להיותו איש סגל בבר אילן, קלר הוא רב מוסמך ומשמש כראש התוכנית ללימודי הלכה לאקדמאים בקהילת הרב יגאל שפרן בירושלים.

 

 

 

 

(נכתב ע"י אפרת נוימן, דה-מרקר)

Please reload

פוסטים נבחרים

אלפי סטודנטים לעתיד הגיעו ליום הפתוח באוניברסיטת בר-אילן

February 10, 2019

1/10
Please reload

פוסטים אחרונים
Please reload

חיפוש לפי תגיות