רקטור האוניברסיטה, פרופ' מרים פאוסט

פרופ' מרים פאוסט משמשת החל מאוקטובר 2014 בתפקיד רקטור אוניברסיטת בר-אילן. זו הפעם הראשונה ב-60 שנות קיומה של האוניברסיטה שלתפקיד מתמנית אישה.

פרופ' מרים פאוסט, ילידת 1953, נשואה, אם לארבעה וסבתא לחמישה, עשתה את התואר הראשון (בהצטיינות יתירה) באוניברסיטת תל-אביב בחוג להפרעות בתקשורת ואת התארים השני והשלישי (בציון מעולה) במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן בהנחייתם של פרופ' הרבי באבקוף ופרופ' שלמה קרביץ. זכתה במלגת פוסט-דוקטורט של קרן קורט (KORET) עבור מחקר בהבנת שפה מורכבת ברמה של משפטים וטקסטים בשתי ההמיספרות המוחיות שנערך בשיתוף עם פרופ' קריסטין צ'יארלו מאוניברסיטת סירקוז בארה"ב. כיום היא פרופ' מן המניין במחלקה לפסיכולוגיה וראש המעבדה למוח ושפה במרכז הרב-תחומי לחקר המוח ע"ש גונדה באוניברסיטת בר-אילן.

 

עבודתה המחקרית של פרופ' פאוסט עוסקת בייצוג המוחי של שפה ומתמקדת ברשתות סמנטיות בלתי שגרתיות ובקשרים שבין מערכות סמנטיות לבין מערכות פונולוגיות. היא משתמשת במגוון טכניקות מחקריות הכוללות שיטות התנהגותיות, הדמיה מוחית (fMRI, MEG) ומדידות אלקטרופיזיולוגיות (ERP) של פעילות מוחית וחוקרת נבדקים תקינים ונבדקים מקבוצות קליניות שונות בשיתופי פעולה עם מעבדות ומרכזי מחקר באוניברסיטה ומחוץ לה. המעבדה שבראשותה עוסקת כיום בשני פרויקטים מחקריים מרכזיים. האחד מתמקד במנגנונים המוחיים המעורבים ביצירתיות שפתית, כלומר ביכולת של המוח ליצור קשרי משמעות לא שגרתיים בין מושגים רחוקים כדי להבין שפה רב-משמעית ומטפורית (כולל מטפורות חדשות מתוך שירה), וכדי לפתור בעיות תובנה. המחקר מתרחב כיום לזיהוי מנגנונים מוחיים המעורבים בחשיבה יצירתית גם בתחומים שמחוץ לשפה. האחר עוסק בהבדלים השפתיים והמוחיים בין מצליחים ומתקשים בלימוד שפות זרות במיקוד על תהליכי עיבוד פונולוגיים ועל תהליכי שליפת מילים בשפת האם ובשפות זרות.

פרופ' פאוסט פרסמה עד כה למעלה מ-70 מאמרים מדעיים בכתבי עת בינלאומיים שפיטים ופרקים בספרים, הציגה את עבודתה המחקרית ביותר מ-60 פורומים וכנסים בינלאומיים והדריכה למעלה מ-60 תלמידי מחקר לתואר שני, לתואר שלישי ולפוסט-דוקטורט. זכתה במספר רב של מענקי מחקר תחרותיים מהקרן הלאומית למדע, הקרן הדו-לאומית ישראל-ארה"ב וקרן פורד. שימשה כשופטת של עשרות עבודות מחקר, מאמרים והצעות מחקר וכיהנה כחברה בעשרות ועדות מקצועיות וועדות של קרנות מחקר תחרותיות. היא חברת מערכת של כתב העת הבינלאומי BRAIN AND LANGUAGE וערכה לאחרונה ספר בן שני כרכים על הבסיס המוחי של שפה  (The Handbook of The Neuropsychology of Language) בהוצאת WILEY BLACKWELL שיצא לאור במחצית הראשונה של 2012.

 

תפקידים אקדמיים וציבוריים עיקריים באוניברסיטת בר-אילן:

 

1999-1995 ראש המגמה המחקרית במחלקה לפסיכולוגיה 

2003-2002 סגנית ראש המחלקה לפסיכולוגיה 

2010-2005 ראש המחלקה לפסיכולוגיה

2010-2004 יועצת הרקטור לקידום נשים באוניברסיטה 

2013-2005 חברת הוועד המנהל של המרכז לחקר המח 

2010-2014 סגנית הרקטור

מאז 2008 חברת הוועדה האוניברסיטאית לתואר שלישי 

 

בין השנים 2008-2004, כיהנה כחברת המועצה הלאומית למחקר ופיתוח.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il