עמדת עבודה עם הליכון – תחדד את העובדים שלכם

ד"ר אורי רסובסקי, המחלקה לפסיכולוגיה

 
מהי בעצם מעבדת ספורט? ובכן, זה השילוב האולטימטיבי לאוהבי ספורט וגאדג'טים: מעין מכון כושר עם מחשבים ואלקטרודות וצוות של מדענים שהם גם ספורטאים. לד"ר אורי רסובסקי, העומד בראש המעבדה, חגורה שחורה בג'ו ג׳יטסו, ובצוות הסטודנטים החוקרים במעבדתו ישנם מדריכי כושר, ספורטאים מקצועיים, מדריכי יוגה ועוד // זיו עדאקי

ד"ר אורי רסובסקי עומד בראש המגמה הקלינית-שיקומית במחלקה לפסיכולוגיה ומוביל את מעבדת הספורט החדשנית במרכז הרב תחומי לחקר המוח ע"ש סוזן ולסלי גונדה (גולדשמיד). בשנתיים האחרונות הרחיב את תחומי מחקריו מסכיזופרניה ופגיעות ראש טראומטיות למחקרים הבוחנים את ההשלכות שיש לפעילות גופנית על פעילות המוח שלנו.

קיימות מעט מאוד מעבדות ספורט כמו זו של ד"ר רסובסקי בעולם, ובארץ היא בין הבודדות שבתשתיתה נועדה למחקר מדעי. מחקרים רבים נעשו על הנזק הנגרם למוח בעקבות סוגי ספורט שונים, למשל, אגרוף. מחקרים אחרים בדקו את השפעת הפעילות הספורטיבית לאחר אימון. אחד החידושים במחקריו של ד"ר רסובסקי טמון בבדיקת ההשפעה של ספורט על המוח שלנו – גם בעת האימון עצמו

"אחד המחקרים במעבדה בודק את הקשר בין סוגים שונים של פעילות גופנית ליכולות הזיכרון שלנו," מספר ד"ר רסובסקי. "אנו בודקים כיצד משפיעה פעילות גופנית על יכולות זיכרון בזמן האימון ומשווים בין פעילות גופנית אינטנסיבית כמו ריצה, לפעילות גופנית מתונה כמו הליכה ולחוסר פעילות, קרי צפייה בפעילות גופנית, כתנאי בקרה.

"במהלך המחקר נתנו לנבדקים מטלות זיכרון, למשל, הם שומעים רצף של ספרות ואת השתיים האחרונות צריכים לחבר, או לומדים בעל-פה רשימת מילים בעת הפעילות – אלה אינן מטלות פשוטות, הן דורשות ריכוז, קשב מורכב ומולטי-טסקינג. הממצאים הראשוניים שלנו מראים שהנבדקים הגיעו לתוצאות טובות יותר בעת הליכה ואילו צפייה בתכנית ספורט וריצה פגמו בביצוע המטלה.

"ככל הנראה ישנה תחרות בחלוקת קשב כאשר אדם צופה בתכנית ובד בבד צריך לבצע משימה, הקשורה בתהליכי זיכרון; הריצה דורשת השקעת משאבים רבים, הבאים על חשבון היכולות הקוגניטיביות, ואילו ההליכה משפרת את היכולת לבצע משימות זיכרון – כלומר המוח שלנו מתפקד טוב יותר בעת פעילות גופנית מתונה.

"אנו יודעים שבעת פעילות גופנית זרימת החמצן למוח מוגברת וזו אחת הסיבות לשיפור בתפקודו, נוסף על כך, כאשר אנו הולכים אנו יוצרים קצב, אשר עוזר לסינכרוניזציה של מעגלים מוחיים – זהו עוד אמצעי המשפר את תפקודו של המוח וכך גם את ההישגים שכולנו יכולים להגיע אליהם," מסביר ד"ר רסובסקי.

מחקריו של ד"ר רסובסקי מעמיקים את ההבנה שלנו עד כמה ספורט מועיל לבריאותנו וכיצד אפשר לרתום סוגי ספורט שונים כדי להשפיע על תפקודנו ואפילו על ההתנהגות שלנו.

 

על מחקרים מעניינים אחרים הנערכים במעבדת הספורט של ד"ר רסובסקי תוכלו לקרוא בגיליון ראש השנה של מגזין אגודת הידידים של ישראל.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il