הקליניקות לשירות הקהילה של המחלקה לפסיכולוגיה

 

המחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן היא דוגמה הלכה למעשה לשילוב של מצוינות אקדמית, מחקר מתקדם ועזרה ממשית לקהילה – 45 שנים של עבודה ייחודית מיצבו אותה כמבוקשת בארץ לתארים מתקדמים

עם הפנים לעתיד:

גיוס הטכנולוגיה לטובת המטופלים ולקידום המחקר

 

הקליניקה לשירות הקהילה שואפת להקים מעבדה טיפולית באמצעות מציאות מדומה. מעבדה שכזאת תאפשר למטפלים ללוות את מטופליהם בהתמודדות עם חרדות. למשל, ללוות מטופל שסובל מפחד גבהים אל סף מצוק, לשבת בכיסא מטוס ליד מטופל הסובל מפוביית טיסה וללוות מטופל החרד מנהיגה בשעה שהוא נוהג – כל זה מבלי לצאת מפתח מעבדת הטיפול המשוכללת, שבה גם אפשר לבדוק ולנטר את התגובות הפיזיות של המטופל וללמוד מהן לתועלת המחקר והטיפול העתידי. 

המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן היא היחידה בארץ שבה פועלת קליניקה טיפולית לשירות הקהילה כחלק אינטגרלי מהמערכת האקדמית. הקליניקה משרתת כ-300 מטופלים מדי שנה בשנה, ומגישה היצע טיפולים רחב ומכשירה מתמחים בפסיכולוגיה קלינית ושיקומית בהתאם לדרישות משרד הבריאות.

הקליניקה מטפלת במגוון גדול של מטופלים, משכבות שונות של האוכלוסייה. דגש מיוחד ניתן למענה למטופלים מאוכלוסיות מוחלשות, אמהות חד-הוריות, ומשפחות מן המעמד הנמוך והבינוני שאינן יכולות לעמוד בעלוּת סטנדרטית של טיפול פסיכולוגי בעבור כל אחד מילדיהן, המטופלים מקבלים כאן טיפול איכותי ומרגישים שהם זוכים ליחס מכובד ומכבד.

פרופ' טוביה פרי, שמנהל את הקליניקה לצדה של ד"ר אילנית חסון-אוחיון, מדגיש שההצלחה הגדולה היא בשילוב, שבו כל הצדדים יוצאים נשכרים: "הקליניקה מאפשרת לנו להכשיר פסיכולוגים ברמה הגבוהה ביותר, לצוות להם מדריכים ומלווים, שהם מטפלים מובילים בתחומם. הסטודנטים, מן המצטיינים שבמצטיינים, נחשפים בקליניקה לשיטות טיפול רבות, קליניות ושיקומיות, ולמגוון רחב של בעיות וקשיים שאנשים מתמודדים עמם. במחלקה מגמה לטיפול במבוגרים; מגמה לטיפול בילדים, במתבגרים ובמשפחותיהם; ומגמה שיקומית שמתמחה בטיפול באנשים המתמודדים עם מחלות ונכויות ובבני משפחותיהם. לסטודנטים ולנו יש את הזכות לעזור לאוכלוסייה נרחבת, כזו שבחרה להגיע אלינו משום הייחוד שלנו, וכזו שטיפול פרטי אינו בהישג ידה ואצלנו היא מקבלת טיפול איכותי בעלות נמוכה. צוות המחקר של הקליניקה בוחן את יעילות שיטות הטיפול השונות, וכך זוכים המטופלים בטיפול המתקדם והיעיל ביותר. גם המחקר יוצא נשכר."

 

חלק ממשאבי הקליניקה מופנים להנחייתם הצמודה של הסטודנטים לפסיכולוגיה כחלק מההכשרה המעשית שלהם. שעות הדרכה והנחיה הן יקרות מאוד. רבים מהמנחים רואים בזה שליחות, גובים תשלום סמלי ותורמים לא מעט שעות בהתנדבות. הסטודנטים במחלקה לפסיכולוגיה מחלקים את זמנם בין לימודים לתואר שני ולדוקטורט ובין הכשרתם כמטפלים בקליניקה.

כאשר ההתמחות והמחקר משתלבים יחדיו בקליניקה יש לכך ערך מוסף. מחקרה של ד"ר רבקה תובל-משיח, חוקרת בכירה במחלקה לפסיכולוגיה, הוא דוגמה מצוינת לכך. מחקרה בתחום פוסט-טראומה מעסיק מאוד את מדינת ישראל ונוגע לקבוצות רבות באוכלוסייה. ד"ר תובל-משיח פגשה את אוכלוסיית המפונים מגוש קטיף שנה לאחר הפינוי וארבע שנים לאחר הפינוי. "למדנו שכשיש קהילה חזקה ומתפקדת, קל יותר לחוליות החלשות שבה, אלה שסובלות יותר מן המצב, ויש להן לאן לפנות," אומרת ד"ר תובל-משיח, "למשל, קהילת עצמונה, שפונתה כקהילה, ספגה מכה אנושה פחות מן הקהילות שפורקו. חיפשנו את הגורמים החזקים בתוך הקהילה, אלה שיכולים להגיש עזרה לחלשים. הקשנו מתוך כך גם על הטיפול הפרטני. כאשר אנו מטפלים באדם שעבר טראומה, אנו יודעים שככל שיהיו לו יותר מעגלי תמיכה כך השיקום שלו יזכה לתאוצה רבה יותר.

"הפינוי הוא דוגמה למשברים שקהילה שלמה עלולה לחוות, והוא מלמד אותנו שהמדינה צריכה לפנות אל הקהילה, להיוועץ בה, לחזק את המנהיגות שלה בעת אסון ומשבר, לחשוב על אמצעי פינוי מאורגן של הקהילה כקהילה. מדובר כמובן בהשקעה רבה יותר אך לטווח הארוך משמעות הדבר היא פחות עומס על המערכות הטיפוליות, פחות אבטלה ואזרחים שמחים יותר", מסכמת ד"ר תובל-משיח. 

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il