אב-טיפוס לפריצת גבולות האקדמיה

 
אוניברסיטת מעבדת האב-טיפוס של אוניברסיטת בר-אילן נועדה ליצור שיח בין האקדמיה למשק ולהפוך רעיונות מחקריים לאפליקציות ולמכשירים מסחריים שיהיו שמישים עבור התעשייה, וישמשו אנשים כל רחבי כשמה כן היא, דגם ראשון באקדמיה הישראלית  // זיו עדאקי

בכל העולם, מחקרים של מדענים מייצרים תובנות חדשות ואפשרויות פורצות דרך להתמודדות האנושות עם אתגרים מגוונים. לעתים קרובות, חוקרים מזהים פוטנציאל מסחרי רב בגילויים שלהם אך רק מעטים מהגילויים הללו מצליחים לצלוח את "עמק המוות", לצאת מפתח המעבדה ולהגיע לשווקים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכאשר פרויקט מחקרי מסתיים, מסתיימים גם מענקי המחקר, והחוקר אינו יכול להרשות לעצמו להשקיע את משאביו ואת זמנו במסחור הרעיון. מכיוון שהתעשייה אינה קונה רעיונות – הפיתוח נתקע.

פרופ' אריה צבן, סגן נשיא למחקר, למשל, המציא שיטה המאפשרת לאחסן מטען חשמלי בסוללה באמצעות אלומיניום ואוויר. השיטה, הראה פרופ' צבן, עתידה להיות יעילה הרבה מסוללות רגילות ומשקיעים רבים התעניינו בטכנולוגיה המדהימה, אבל אף אחד לא קנה אותה. פרופ' צבן החליט להוציא את רעיון אל מחוץ למעבדה ויצר סוללה אחת מתפקדת – כלומר, הוא יצר אב-טיפוס. או אז, מיהרה חברת פינרג'י לרכוש את המצאתו של פרופ' צבן, ובעבודה משותפת הם המשיכו לשפר את הטכנולוגיה כדי למסחר אותה – היום משולבת ההמצאה במכוניות החשמליות שכולנו מכירים. בעקבות ניסיונו זה, בשנתיים האחרונות, במסגרת תפקידו כסגן הנשיא למחקר ולפיתוח באוניברסיטת בר-אילן, פרופ' צבן ייסד את מעבדת האב-טיפוס והוא מוביל אותה בפעילותה שנועדה לסייע לחוקרים לצלוח באופן יעיל ומהיר את תהליכי העברת הטכנולוגיה מהאקדמיה לתעשייה.
"למיזם הזה יש חשיבות לאומית והוא מעיד על מחויבותה של אוניברסיטת בר-אילן לאתגרים שישראל עומדת בפניהם בתחומי הביטחון, הכלכלה, הבריאות ועוד. למעבדת האב-טיפוס יתרונות ממשיים לכלל האנושות והיא תשמש מודל להעברת טכנולוגיות בין האקדמיה לתעשייה לכל האוניברסיטאות בארץ ובעולם," אומר פרופ' צבן. "נוסף על כך, אנו רותמים את הקניין הרוחני הצומח באוניברסיטה כדי לבנות בסיס כלכלי בר-קיימא למוסד אשר מתחרה על משאבים עם אוניברסיטאות ומכללות אחרות. 
"ועדה מקצועית, המורכבת ממומחי מחקר ופיתוח בתחומים הרלוונטיים לכל פרויקט, בוחנת את הפרויקטים שמוצעים למעבדת האב-טיפוס. פרויקט שכזה חייב לתת מענה לצורך ממשי בעולם, להראות פוטנציאל שיווקי וכדאיות כלכלית ולצורך כך נעשית הערכת שוק מעמיקה, ששותפים לה החוקרים שמציעים את הפרויקט וצוות מעבדת האב-טיפוס. יחדיו אנו מחליטים איזה סקטור בתעשייה עשוי להרוויח מההמצאה ומה צריך להראות לחברות כדי שירצו לקנות את המוצר ולהשקיע במסחורו. לכל פרויקט מוגדרת מפת דרכים מפורטת ולוחות זמנים הדוקים, שנועדו לסייע לקדם את המדע הבסיסי לכדי דגם אב-טיפוס שאפשר להפעיל ולהציג לשותפים עסקיים אפשריים. בממוצע נמשך תהליך זה כשנתיים", אומר פרופ' צבן.


כבר עתה פועלים במעבדת האב-טיפוס שני פרויקטים למסחור טכנולוגיות, שהם פורצי דרך, חשובים מאוד לאנושות ומעידים על מצוינות המחקר המתקיים באוניברסיטת בר-אילן. האחד, הוא אפליקציה לטיפול בדיכאון. שיעור הסובלים מדיכאון נע מ-3 אחוזים ביפן ועד 17 אחוזים בארה"ב וישראל במקום טוב באמצע עם למעלה מ-5 אחוזים. פרופ' משה בר, ראש המרכז הרב תחומי לחקר המוח ע"ש גונדה, מפתח בימים אלו אפליקציית משחק לטלפון חכם אשר תסייע להתגבר על דיכאון – ללא התערבות תרופתית-כימית. האפליקציה נועדה להפעיל ולאתגר את המשתמשים בדרכים אשר פורצות דפוסי חשיבה דיכאוניים ומלמדות דפוסי חשיבה חיוביים. בד בבד משתמשת האפליקציה ביכולות הטלפון החכם כדי לאסוף נתונים על המשתמשים ולהעריך את התקדמותם באמצעות משוב ביולוגי (ביופידבק) כגון הבעות פנים, מאפייני הלחיצה ועוד.
פרופ' בר כבר הוכיח שאימוץ דפוסי חשיבה חיוביים הוא אמצעי יעיל לטיפול בדיכאון, קופות החולים אישרו את התאוריה ומטפלים רבים משתמשים בשיטות שפיתח כדי לסייע למטופליהם. מטרתו של פרופ' בר היא ליצור דגם של אפליקציית המשחק שתאפשר למיליוני אנשים ברחבי העולם לעזור לעצמם, האב-טיפוס לא יהיה שלם אך די יהיה בו כדי להוכיח שהרעיון עובד. הדגם יאפשר לגייס משאבים לפיתוח נוסף ולמסחור. 
פיתוח אחר שעליו עובדים במעבדת האב-טיפוס הוא מחשבים פוטוניים בתוך כבל סיב אופטי, שנועדו לעמוד בדרישות התקשורת של העולם שלנו. האנושות היום צורכת מידע רב ומעבירה מידע ללא הרף, בטלפונים החכמים, בטאבלטים, במחשבים – כדי לשפר את השימוש דרושה מערכת תקשורת שמסוגלת לשאת עומס רב, לעמוד במהירויות גדולות, להיות קטנה וחכמה. ראש המרכז לננו-פוטוניקה במכון לננו-טכנולוגיה ולחומרים מתקדמים של אוניברסיטת בר-אילן וראש מסלול אלקטרו-אופטיקה בפקולטה להנדסה, פרופ' זאב זלבסקי, מפתח אב-טיפוס למכשיר שישב בתוך כבל סיב אופטי ויחקה את פעולת המוח שלנו בעת לימוד משימות חישוביות ופתרון בעיות תקשורת מהותיות. משום שהמכשיר מבצע את הפעולות הללו באופן אופטי, ולא אלקטרוני, הוא מעבד יותר נתונים בפחות זמן, מתחבר בקלות לרשתות תקשורת סיב אופטי ומפיק פחות חום. כמו כן, הוא משפר טכנולוגיות קיימות בהיותו קטן יותר, פשוט ולא יקר לייצור. מכיוון שהמכשיר משתמש בלמידה חישובית מתקדמת, אפשר להתאים אותו למגוון רחב של משימות. 
יש כמה אתגרים תעשייתיים שהמכשיר עוד לא עומד בהם אולם יצירת אב-טיפוס תסייע לבחון כיצד אפשר להתגבר על האתגרים האלה. מעבדת האב-טיפוס מסייעת לוודא שהמכשיר המתקדם הזה לא יילכד במגדל השן האקדמי, אלא ימוסחר ויהיה זמין לטובת כולנו ובכל מקום.  
"היום, אין עוד אוניברסיטה בישראל שמקיימת פעילות מאורגנת של תמיכה, ליווי והדרכה כמו זו שמציעה מעבדת האב-טיפוס לחוקרי אוניברסיטת בר-אילן. באוניברסיטת בר-אילן הגדרנו מחדש את הדרך שבה נערכים מחקר ופיתוח באקדמיה. מטרתנו," אומר פרופ' צבן "היא להשיג מצוינות מדעית בעולם המשתנה במהירות ולהביא לידי שינוי בחייהם של אנשים על פני הגלובוס כולו באמצעות אקדמיה עדכנית ומעשית."

 

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il