פרופ' אפרים ענבר, מרכז בגין-סאדאת

האם האומה הערבית בדרכה להיעלם?

פרופ' אפרים ענבר, מומחה למזרח התיכון, מסביר מדוע הוא מזהה במתרחש היום בכל מרחב הים התיכון סממנים לתהליך שעלול להוביל להיעלמותה של הציוויליזציה הערבית

 

מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים (מרכז בס"א) באוניברסיטת בר-אילן הוא אחד המרכזים המובילים במזרח התיכון ובצפון אפריקה, על פי דירוגים בינלאומיים. מאז הקמת מרכז בס"א לפני למעלה משני עשורים, צברו המרכז וחוקריו הכרה בינלאומית מרשימה, חברו למיטב צוותי החשיבה האסטרטגית בכל רחבי העולם: ארה"ב, אירופה, סינגפור, הודו ועוד; מחקריו נדפסים בכתבי-העת המובילים בתחומם; החוקרים במרכז מייעצים למשרדי הביטחון ולמשרדי החוץ בארץ ובעולם; ערוצי הטלוויזיה והעיתונות בארץ מסתייעת בפרשנותם של פרופ' ענבר ואחרים כל העת והם מצוטטים בעיתונים ידועים, בהם לוס אנג'לס טיימס, ניו יורק טיימס, מגזין טיים וכן באמצעי תקשורת בכל רחבי העולם.

הערכתו המעניינת של פרופ' ענבר כי הציוויליזציה הערבית עתידה להימחות מן העולם נשענת על זיהוי שני כישלונות מרכזיים המאפיינים את העולם הערבי. "כישלון אחד בתחום המודרניזציה וכישלון שני בתחום מדינת הלאום," אומר פרופ' ענבר, המשמש במגוון תפקידים ציבוריים חשובים ובהם יו"ר הוועדה להוראת הביטחון הלאומי במשרד החינוך, חבר בוועדה האקדמית של מחלקת היסטוריה בצה"ל, חבר בדירקטוריון של מרכז רבין ועוד.

"העולם הערבי לא הגיע למאה ה-21, מדינות ערב נמצאות מאחור כמעט בכל מדד שהוא: בחינוך, בטכנולוגיה, בתקשורת ובאינטרנט, הוא ממוקם נמוך יותר ממדינות אפריקניות במדדים אלו. כשמשווים את התל"ג (תוצר לאומי גולמי) במצרים ובסעודיה בסוף מלחמת העולם השנייה רואים שהוא כמעט זהה לזה של ישראל באותה תקופה. כמשווים את שתי המדינות לישראל היום: במצרים עומד התל"ג על חמישית מזה של ישראל; ובסעודיה, מדינה עשירה כל כך במשאבי טבע, התל"ג עומד על חצי מזה של ישראל. לעומתן, מדינות כמו קוריאה וטאיוואן הן עשירות ומשגשגות היום, אף שמצבן היה דומה לזה של סעודיה בסוף מלחמת העולם השנייה ומבחינת משאבי טבע הן עניות מאוד – השיטה הקפיטליסטית ונכונות האזרחים לעבוד קשה עושות את ההבדל."

הכישלון השני שחווה האומה הערבית הוא כישלון להחזיק מסגרת מדינתית. "מול עינינו נופלות מדינות: עירק, לוב, תימן וסוריה כולן בהתפוררות, והדבר לא התחיל עם 'האביב הערבי'," מדגיש פרופ' ענבר. "לבנון היא דוגמה לישות הנשלטת בידי מיליציות עוד משנת 1975. תנועות אידאולוגיות פאן-ערביות ופאן-אסלאמיות מכרסמות בלגיטימציה של המדינה ומקדמות מסגרת פוליטית של חליפות. הזהות האסלאמית חזקה מהזהות הלאומית בציוויליזציה הערבית.

"דווקא התנועות האסלאמיסטיות מקיימות בהצלחה מסגרות חינוך, בתי חולים ושירותים סוציאליים וכך זוכות לאהדה רבה באוכלוסייה. זהו סוד כוחן," מסביר פרופ' ענבר "האסלאמיסטים פועלים לטובת האוכלוסייה ונתפסים מושחתים פחות מן ההנהגה המדינתית."

ואכן, במרחב המזרח התיכון זוכים האסלאמיסטים בבחירות כמעט בכל מקום – ברשות בעזה זכה החמאס, בגדה החמאס מתחזק; בטורקיה ארדואן ו"מפלגת הצדק והפיתוח" האסלאמית (AKP) השתלטו בצורה דמוקרטית יחסית על הנהגת המדינה והם משתלטים על הצבא, על החינוך ועוד; בסוריה נמשך המאבק; ומצרים עברה את השלב הראשון ולכאורה התייצבה שוב אבל לאחים המוסלמים יש עדיין כוח רב ושורשים עמוקים בחברה המצרית.

"אנו נמצאים בעיצומו של אירוע שהשלכותיו הן עוד ועוד אלימות ועוד ועוד טרור, התנהלותו של ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ד) הוא דוגמה טובה לכך," מסביר פרופ' ענבר. "כיוון שהמדינות מתפרקות והארגונים המשטרתיים והחשאיים של המדינה מחוסלים – זוכים הטרוריסטים ליותר חופש פעולה, לגישה למאגרי נשק – תהליך שהיינו עדים לו גם עם התפרקות ברית המועצות," מזכיר פרופ' ענבר. "נוסף על כך, טורקיה ואיראן, שהן מדינות קיצוניות ולא ערביות, הצליחו להתקדם יותר בתחום המודרניזציה ויש להן שאיפות להגמוניה הולכת ומתרחבת במרחב הים התיכון, בעוד המערב הבין שהסיכויים להינדוס פוליטי מבחוץ קלושים. אמריקה נכשלה בעירק ובאפגניסטן, ישראל נכשלה בלבנון.

במציאות הזאת," מדגיש פרופ' ענבר את הפן המעט חיובי יותר של המצב "ישראל היא בעלת ברית חשובה ביותר למערב; 'הווילה שבג'ונגל'. לא תמיד מבינים במערב את הדבר אבל במובנים אסטרטגיים ודאי שישראל המתקדמת, המצליחה והדמוקרטית – היא ישראל שכוחה הולך וגדל. היא תהיה הנמל לצאת ממנו לכל פעולה, היא תהיה הקרקע המוצקה למערב במזרח התיכון המתפורר.

תרומתו של מרכז בס"א לשיח הציבורי היא רבה, מחקריו של המרכז והמלצותיו המדיניות בתחומים שונים נדונים בדרגים הגבוהים ביותר של מקבלי ההחלטות בישראל, הן בצבא והן בחיים האזרחיים, במוסדות החוץ בישראל ובכל רחבי העולם, בקרב דיפלומטים, בתקשורת, בקהילה האקדמית, בקרב מנהיגי קהילות יהודיות בעולם ובקרב הציבור המשכיל. משך עשרים השנים האחרונות מרכז בס"א הפיק יותר מ-250 ניירות עמדה מקוריים בנושאים מגוונים וערך יותר מ-300 סמינרים לאנשי ביטחון, צבא, תעשייה ומודיעין, מומחים במדיניות חוץ, דיפלומטים, שגרירים, אנשי עסקים, אקדמאים ופוליטיקאים. ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר במרכז בס"א כבמה הראויה לשאת בה את נאומי המפתח למדיניותו הדיפלומטית.  

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il