מוח לא חסר כאן

 

פרופ' משה בר, מחשובי חוקרי המוח בעולם, חזר אלינו מאוניברסיטת הרווארד, ומוביל את המרכז לחקר המוח ע"ש לסלי וסוזן גונדה (גולדשמיד); חיזוק המחקר הבינתחומי והקמת מכון שיתעמק בחקר הנוירופסיכיאטריה הן שתיים ממטרותיו הראשונות במעלה

מוסדות מובילים בעולם פנו לפרופ' משה בר בהצעות מפתות להוביל אצלם את חקר המוח, אך ההצעה המפתה ביותר מבחינתו הגיעה דווקא מכאן, ממרכז גונדה לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן. "ההכרעה נפלה," הוא מספר, "בכינוס השנתי של המרכז שהתקיים בעין גדי. הסטודנטים הצעירים עמדו על הבימה, נרגשים, והציגו את מחקריהם. ראיתי אנשים צעירים, בשלים אקדמית, יצירתיים ומבריקים, העומדים בשורה אחת עם הסטודנטים שלימדתי בהרווארד ואולי אף מבטיחים מהם." לאיכות הזאת, לאינטליגנציה ולסקרנות המאפיינת את האוכלוסייה הישראלית מקטן ועד גדול – אין תחליף, ואין מה שישווה להון האנושי הזה.

 

המוח, האבר המורכב ביותר בגוף האדם שמעורב בכל פעילות פיזית ונפשית שלנו, פעולתו מרתקת ומחייבת מחקר מגוּון ויצירתי ברבדים רבים. פרופ' משה אבלס, שהקים את מרכז גונדה וניהל אותו משך תשע שנים, הוא שהעביר את הלפיד לפרופ' בר לפני כשנה. פרופ' אבלס, זוכה פרס אמ"ת, פרץ את הדרך ופיתח את מרכז גונדה כמרכז מחקר רב-תחומי; הקִרבה הפיזית בין חוקרים ממגוון רב של דיסציפלינות יוצרת דו-שיח מפרה ושיתופי פעולה הפורצים את גבולות המחקר. את המגמה הזאת מעצים פרופ' בר באמצעות כינוסים חוצי-דיסציפלינות; הרחבת שיתופי הפעולה עם חוקרים במחלקות אחרות בבר-אילן שעוסקים במחקר הקשור לחקר המוח כגון מתמטיקה ופיזיקה, ביו-הנדסה, חינוך, מדעי החיים ועוד; ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים.  

 

מחקרים יישומיים מרתקים במרכז גונדה:

 

פרופ' בר מחזק את חקר הנוירופסיכיאטריה במרכז גונדה באמצעות גיוסם של חוקרים מבריקים לסגל המרכז ושילובם של פסיכיאטרים-מטפלים בהכשרות שיינתנו במכון ויוכלו לשפר את הטיפול לחולים. המידע הקיים היום על המוח יכול לעזור למטופלים כאן ובכל העולם עם מעורבות של תרופות או טיפולים חודרניים ובלעדיהם: למשל, ההשפעות המיטיבות של ריצה בעקבות הפרשת אנדורפינים או השפעת שינוי דפוסי חשיבה על דיכאון. "דיכאון הוא אחת ממחלות הנפש הנפוצות בעולם, והיום אנחנו יודעים שיש לכך השפעה גם על מצבו הפיזיולוגי של האדם. התועלת ההדדית שתצמח ממחקר נוירופסיכיאטרי היא אדירה הן למטופלים, הן למחקר והן למיומנות הפסיכיאטרים." קלינאים שקראו את מחקרו של פרופ' בר על דיכאון, בי-פולריות וחרדה משתמשים בו בחדרי הטיפולים, ושיתופי פעולה עם המחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים תל השומר ועם מוסדות טיפוליים אחרים כבר נרקמים גם בתחום זה.

גם בתחומי הרפואה מנסים בכירי המדענים במרכז גונדה לחקר המוח להגיע לפתרונות יעילים למחלות ולמצוקות קשות שהאנושות מתמודדת עמן היום: פרופ' אדוארד שטרן חוקר את מחלת האלצהיימר; פרופ' גל ידיד מפתח תרופות להקל על התמכרות ומשתף פעולה הן עם בית החולים "רבין" והן עם מרכז גמילה ביפו; ד"ר חמוטל סלובין מנסה להבין את אופן פעולת הראייה מהקורטקס, בתקווה לעזור לעיוורים לחזור לזכות בראייתם; פרופ' אלי וקיל, שעמד בראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, עורך מחקר במרכז גונדה בתחום נפגעי ראש והוא משתף פעולה עם בית החולים תל השומר ועם משרד הביטחון ועומד בראש פרויקט שיקום נכי צה"ל ביפו.

עוד בתחום הביטחון נציין את מחקרן של שתי חוקרות צעירות שהשתילו אלקטרודות במוחן של חולדות באזורי העונג והניווט, במטרה לכוון מרחוק את מסלול החולדות באמצעות ג'ויסטיק. הן הרשימו מאוד את פרופ' בר: "אפשר לספור על יד אחת את מספר האנשים בעולם שיודעים לעשות זאת, ועבודתן של החוקרות הללו היתה רק התואר השני שלהן." משרד ביטחון הבין את היישומיות של המחקר לשימוש באזורי אסון ומשתף פעולה עם החוקרות. בעתיד במקום לסכן את חייהם של בני האדם תישלחנה החולדות לחפש ניצולים בין ההריסות כשהן מצוידות במצלמה.

 

פרופ' בר עתיד למקד את המחקר במרכז גונדה בסוגיות ייחודיות למדינת ישראל כגון אלו הנזכרות מעלה וכן סיוע לנפגעי פוסט-טראומה ועוד. אחד התחומים החשובים שמעסיקים היום את מדינת הישראל הוא בחינת דרכים לשיפור החינוך. מחקר מגוּון בתחום זה נערך במרכז גונדה, כגון מחקר על קשב וריכוז שנעשה בשיתוף משרד החינוך וכבר קורם עוד וגידים. "את מחקרי התחום הזה אפשר להרחיב," אומר פרופ' בר, "ישנם היום מחקרים פסיכולוגיים-חינוכיים שמצביעים על תרומתם של ההפסקות והמשחק הפיזי ליכולת הלימוד, מחקרים העוסקים בהשפעת תדירות המבחנים ואורכם על שימורו של המידע במוח. תוצאות המחקרים האלו צריכות להגיע לכיתות של ילדינו."

 

לשם קידום המצוינות במרכז גונדה שולח פרופ' בר כבר עתה תלמידים מצטיינים למעבדות שונות בעולם לתקופות התמחות קצרות כדי שיתנסו במחקר במוסדות בינלאומיים מובילים כגון אוניברסיטת הרווארד והמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), סדנאות בינלאומיות משותפות ייערכו עם מרכז גונדה בארץ ובחו"ל ותכנית חילופי דוקטורנטים הולכת ומתגבשת עמם לתקופות של שלושה חודשים עד שנה. התנסויות אלו והאפשרות לעשות דוקטורט או פוסט-דוקטורט משולב בארץ ובחו"ל ימנעו מבעוד מועד את בריחת המוחות מהארץ.

את פרופ' בר כמעט איבדנו. 17 שנה עשה חיל בחו"ל והיה עשוי להישאר שם, אבל למזלנו, הלב שלו נותר כאן, וכעת הוא עמל על קידום מרכז גונדה ופיתוחו לאחד המרכזים המובילים בעולם.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il