העולם כמרקחה

פרופ' יהודית רונן, המחלקה למדעי המדינה

 

על פי הערכות מומחים, בין 150 ל-200 אלף מהגרים עתידים להגיע בדרך לא חוקית מאפריקה דרך לוב אל חופי אירופה עד לסיום שנת 2015 - מספר גדול לאין-ערוך מזה שידעה אירופה במהלך העשורים האחרונים. 'המדינה האסלמית', המרחיבה את שליטתה ברחבי לוב ומשתתפת בהנעת גלי ההגירה

 

פרופ' יהודית רונן, חוקרת ומרצה בכירה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ומומחית בנושאי המזרח התיכון הערבי, עוסקת היום בשני נושאי מחקר והוראה מרכזיים, הקשורים זה לזה בזיקות גומלין הדוקות והממוקמים בראש סדר היום הכלל-עולמי. "נושא מחקר אחד שבו אני מתמקדת הוא צמיחתה של 'המדינה האסלמית', המוכרת גם בשם דאע"ש; זוהי תופעה חדשה יחסית, הצוברת תאוצה בעקבות מהפכות 'האביב הערבי', התפוררותן של מדינות הלאום, קריסת מנגנוני המשילות והפיכתן לזירות של תוהו ובוהו פוליטי, דתי וביטחוני ומלחמות אזרחים. 'המדינה האסלמית' השכילה לנצל את הריק השלטוני האנרכי כדי להיאחז במדינות המתפוררות בעיראק, בסוריה ובלוב."

 

פרופ' רונן היא מומחית בינלאומית בנושא הלובי, פרסמה עשרות רבות של מאמרים וספרים על לוב וסביבתה הגאו-אסטרטגית הערבית והאפריקנית, מרבה להתראיין בתקשורת המוסדית בארץ ובעולם ולהשתתף בדיונים בבירות המערב בנושאים אלו. "ללוב מקום חשוב ומשפיע גם בנושא המחקר המרכזי השני שבו אני עוסקת והוא ההגירה הבלתי-חוקית לאירופה. רוב המהגרים, מסה אנושית אדירה, עוברים בשטחה הענקי של לוב, שבה מניעה 'המדינה האסלמית' תעשייה של הברחת אנוש ועמה הברחת סמים וסחורות גנובות, התעשייה הזאת היא מקור המשאבים הפיננסיים המזינים את העצמת המעמד של 'המדינה האסלמית' בלוב, החותרת להשתלט גם על שדות הנפט ועל נמלי ייצואו. 

"חשוב לציין," מדגישה פרופ' רונן, "שככל שארגון 'המדינה האסלמית' משגשג יותר ומנכס לעצמו שותפים מקומיים לתעשיית הברחת המהגרים וככל שגוברים הפיצול השבטי והפוליטי והאנרכיה האלימה ברחבי לוב, כך גוברים קשייו של האיחוד האירופי להשפיע על ממדי ההגירה ולבלום אותה עוד בלוב, טרם הגעתה לחופי אירופה. ההגירה הבלתי-חוקית לאירופה נמשכת כבר עשרות שנים, ורבים מן המהגרים תורמים לחברות ולמדינות ביבשת, הזקוקות לידיים עובדות כדי להניע את כלכלתן, בייחוד לאור המאזן הדמוגרפי האירופי הבעייתי. אולם, בשלב מסוים, שיטפון המהגרים הפר את שיווי המשקל התרבותי, הדתי, החברתי ואף הביטחוני במדינות אירופה, בייחוד עקב ההתעוררות האסלמיסטית המיליטנטית בקרב הדור השני והשלישי להגירה;  ודווקא בשלב זה, שבו אירופה הבהירה כי אינה רוצה לקלוט מהגרים בלתי חוקיים נוספים, הולך ומתגבר זרם המהגרים הפליטים ומבקשי המקלט.  רק מראשית השנה עד לראשית קיץ זה הגיעו לאירופה יותר מ-60 אלף מהגרים, פליטי מלחמות וטיהורים אתניים, אסונות טבע והרס מעשי האדם, כ-2,000 מהם מתו בדרך בטביעה. אירופה אינה מורגלת במספרים שכאלה והיא מתקשה לקלוט אותם. הדיון, בה"א הידיעה, המתנהל היום באיחוד האירופי הוא כיצד לבלום או לווסת את ההגירה הבלתי-חוקיתּ, המתנקזת בעיקר לאיטליה, יוון, מלטה. אחת האפשרויות שבוחן האיחוד האירופי היא הקמת מרכזי הגירה בכמה מדינות באפריקה, שבהם ייבחן מי עונה על מעמד של פליט, מבקש מקלט או משפר תנאי חיים ולאיזה מדינה אירופית הוא יופנה. הרעיון, הנוגע גם לקביעת מכסות מהגרים למדינות השונות, מעורר מחלוקת עזה ומתיחות בתוך מדינות האיחוד האירופי וביניהן. אפשרות נוספת, גם היא שנויה במחלוקת, בוחנת כניסה צבאית אל שטח לוב והצבת תחנות פעילות לניטור ולבלימת דחף ההגירה הבלתי-חוקית לאירופה. לוב פוסלת אפשרות זו חד-משמעית. מן הסתם, גם 'המדינה האסלמית' בלוב אינה נלהבת לאפשרות של התערבות צבאית מערבית, אם כי בה בעת הכריזו מנהיגי 'המדינה האסלמית' בלוב כי הם רואים בה מקפצה יעילה כדי להגיע לרומא ולהיכנס דרך שער זה אל אירופה ולתקוע בה את דגלה. לכל ההתפתחויות הללו ולהתעצמות 'המדינה האסלמית', שאל שורותיה הצטרף, בין השאר, גם ארגון הטרור הג'יהאדיסטי "אנצאר בית אלמקדס" הפועל בחצי האי סיני ובעזה נודעות השלכות גם על ההגירה הבלתי-חוקית לישראל ועל ביטחון ישראל ואני מקווה לרתום את מחקרי כדי לסייע בהבנת התופעות ובניתוח משמעותן לטובת האינטרסים המשרתים את מדינת ישראל ובה בעת לסייע גם בהתמודדות עם המצוקות האנושיות והאחרות, הנלוות לתופעת ההגירה המסיבית.

 

"חרף בעייתיות ההגירה הבלתי-חוקית," מסכמת פרופ' רונן, "כדאי להתעמק ברגע ההיסטורי מכונן. בשלהי המאה ה-19 ראשית המאה ה-20 היגרו כמעט 3 מיליון יהודים מהאימפריה הרוסית אל העולם החדש כדי לפתור מצוקות קיום. בדיעבד, אחרי השואה, אנו יודעים שלעם היהודי היה זה מזל גדול – המהגרים הללו היו העורף והעתודה לעם שלנו, אם לא היו מהגרים אולי היו נשמדים גם הם. וגם זה פן של הגירה – וגם זה פן של הגירה שראוי לזכור."

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il