• talyginsberg

מלגות ל- 616 סטודנטים מבר-אילן ששירתו ב'צוק איתן'


טקס הוקרה והענקת מלגות לסטודנטים ששירתו במבצע 'צוק איתן' נערך השבוע באוניברסיטת בר-אילן בהשתתפות קצין מילואים ראשי, תא"ל הושע פרידמן בן שלום, נשיא האוניברסיטה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, רקטור האוניברסיטה, פרופ' מירי פאוסט, מפקד מלט"ק, אל"מ אורן כהן, נציג משפחות הנופלים, נציג של תורמי המלגות ונציג הסטודנטים.

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, עמד על הקשר בין ערך הנתינה לערכי האוניברסיטה: "טקס זה הוא מרגעי השיא שלי כנשיא אוניברסיטת בר-אילן. טקס זה מסמל מסירות נפש, נתינה והכרת הטוב של אהבת העם והמולדת באמצעות כיבוד זכרם של מי שהקריבו עצמם. בימי חנוכה שאנו מוסיפים ומעלים בקודש ואין מורידים, יש בכך סמל לכוח זה.

"הסטודנטים נושאים חלק נכבד ועיקרי בעול השירות במילואים, והם ממלאים תפקידים חיוניים בכל רמות הפיקוד והאגפים ובכל מסגרות הפעולה הצבאית. לא ייתכן מערך מילואים ראוי לשמו ללא פעילותם של הסטודנטים, העומדים בחוד החנית של הכוחות הלוחמים ומסייעי לחימה, כמפקדים וכחיילים בשדה ובעורף".

בהתייחסו לבני המשפחות של שני הקצינים, קפלן ולויטס, אמר הרב פרופ' הרשקוביץ: "ליבנו עמכם בצערכם הכבד על נפילת הבנים. הם בניכם, אך גם בנינו, ויהיו תמיד בוגריה היפים, המסורים, והמצטיינים של אוניברסיטת בר-אילן. יהי רצון כי מתוך אבלכם הכבד תמצאו אולי קורטוב של נחמה בקרן אור זעירה המשתקפת בטקס זה, שבו 616 סטודנטים מקבלים מלגות שיסייעו להם בהמשך הדרך, ולתמיד הם יישאו את זכרם של צביקה ודמיטרי בליבם. יהי זכרם ברוך".

קצין מילואים ראשי, תא"ל הושע פרידמן בן שלום, הדגיש את חשיבות ערך הנתינה של הלוחמים: "מרגש וגם משמח לראות את החבורה הזאת שמייצגת את כל הטוב והיפה בחברה הישראלית. אתם, האנשים שעזבתם את הכל, את המבחנים, את העבודות, את הבית, את המשפחה והתגייסתם להגן על הארץ תוך סיכון חיים. במציאות הנוכחית נדמה שערך ההתנדבות מבטא את האהבה לארץ.

"הרוח הזו היא בעלת ערך חיוני לערך הלחימה. ראינו זאת במהלך המבצע האחרון. יש לזה השפעה גם על הרוח הבונה של החברה בארץ".

רקטור האוניברסיטה, פרופ' מרים פאוסט, התייחסה לאתגרים העומדים לפני מוסדות ההשכלה בארץ: "אנו חיים במציאות קשה וכאובה. אנחנו מדינה שמתחרה בזירות הבינלאומיות, מדינה שכל האוניברסיטאות בה נמצאות בשלושת האחוזים העליונים של המוסדות האקדמאיים בעולם. בקיץ האחרון חווינו סיטואציה כל כך קיצונית, בה קבוצה של סטודנטים נקראו לעזוב את הכל באמצע תקופת המבחנים, לשבור את הכלים ולאחר מכן לחזור ולתקן הכל. הצלחנו לעמוד באתגר הזה. הנחנו את כל המערכות האוניברסיטה לסייע לסטודנטים שחזרו מהדרום להיכל השן. אני מקווה שכולכם תצליחו לעשות את המעבר החד הזה".

נציגת התורמים, ד"ר דבורה שטרסבורגר, סיפרה על מבצע ההתרמה למען הסטודנטים: "616 סטודנטים יצאו להילחם במצבע 'צוק איתן'. שניים מהם נפלו בקרבות ולא ישובו. במהלך ימי הלחימה הקשים יצא ליבנו אל הסטודנטים שחירפו את נפשם וגופם בלחימה. בזכות הידידים הרבים ושיתופי הפעולה של האוניברסיטה, נרתמנו למבצע בזק של גיוס המלגות. זוהי דרך צנועה לעזור ללוחמים בחזרה לשגרה שתאפשר להם להתרכז בעתידם. את פירותיו של מבצע זה, אנחנו רואים היום: 616 האמיצים והאמיצות, מקבלים את המלגה ע"ש סרן צבי קפלן ז"ל וסרן דמיטרי (דימה) לויטס ז"ל".

נציג המשפחות השכולות, אביו של צבי קפלן ז"ל, יהודה קפלן, סיפר על החינוך שקיבל בנו: "מבצע 'צוק איתן', התאפיין באחדות לא מוכרת, במהלכם נפלו חיילים על קידוש השם. חינכנו את בננו למלא שליחות זו מתוך נתינה טובה, שלא במטרה לקבל תמורה. הנופלים- יש בה נתינה של היקר מכל כדי שמדינת ישראל ותרבותה ימשיכו להפיץ את ערכיה. נתינתם היא חומה בצורה. בשמי ושם כל משפחתנו, תודה על היוזמה וההנצחה המרגשת".

מפקד מלט"ק, אל"מ אורן כהן: "המכללה לפיקוד טקטי ואוניברסיטת בר-אילן חברו לפני שש שנים להכשיר את חניכי המכללה לפיקוד טקטי ולהקנות להם השכלה אקדמית. השותפות של אוניברסיטת בר-אילן, גוף אזרחי, אינה מובנת מאליה. זוהי עבודה משותפת שמאפשרת לחניכים שלנו להשלים את לימודיהם עם שירותם".

התכנית של המדור לזרועות הביטחון באוניברסיטת בר-אילן. תכנית זו משלבת קורס מפקדים פלוגות צבאי עם לימודי תואר ראשון ומיועדת לתלמידי המלט"ק, המכללה לפיקוד טקטי של צה"ל, שבה לומדים קצינים המיועדים לשדרת הפיקוד העתידית של צה"ל. לימודי התואר כוללים לימודי צבא וביטחון וחטיבות בתחום האיסלאם ופסיכולוגיה.

סרן צבי קפלן ז"ל, (28), בוגר אוניברסיטת בר-אילן, מפקד בחטיבת בגולני, נהרג בקרבות בעזה ביום ה-13 למבצע 'צוק איתן'. לפני שנה סיים קפלן את לימודי התואר הראשון שלו במסגרת התכנית של המדור לזרועות .הביטחון באוניברסיטת בר-אילן. הוא הותיר אחריו אישה, עדי ושני בנים.

#מלגות #צוקאיתן #מילואים #צהל

8 views
  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il