התחלה חדשה לחייבים

 
מודל משפטי-חברתי חדשני פותח בקליניקה לסיוע משפטי אזרחי באוניברסיטת בר-אילן ונועד לתת הזדמנות לחיים של מימוש עצמי מתוך אחריות אישית לאנשים שנקלעו לחובות כבדים // גופים ממשלתיים ורשויות מקומיות כבר אימצו את התכנית ומשתתפים בהפעלתה למען חייבים

חובות הם בעיה חברתית, ואפשר לומר גם ישראלית, בתרבות שלנו המאפשרת חיים באוברדרפט. סוגיית החובות היא מרכזית אצל אנשים החיים בעוני. "חובות מציבים אנשים בדרך ללא מוצא," אומרת ד"ר שירי רגב-מסלם, מנהלת הקליניקות המשפטיות בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן ומי שיזמה את תכנית "התחלה חדשה לחייבים". בתכנית זו סטודנטים למשפטים בשנה ג' וסטודנטים לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן מגישים סיוע רב-תחומי לאנשים שנקלעו לחובות, בליווי צמוד של סגל האוניברסיטה - עורכת דין ועובדת סוציאלית המובילות את התכנית.

"כשאדם שרוי בחובות הוא בחרדה יומיומית, אם הוא עובד הוא פוחד שיעקלו לו את המשכורת, שלא יהיה לו כסף לקנות אוכל לילדיו ולשלם את שכר הדירה. מגיעים מעקלים הביתה, הם לוקחים את הטלוויזיה מהבית – הילדים נחשפים לכך ובעצמם חיים במצוקה ובחרדה. אנשים שנקלעו לחובות מידרדרים פעמים רבות לדיכאון, מפוטרים מעבודתם, נקלעים למשברים משפחתיים. הם הופכים שקופים בעיני המערכת," אומרת עו"ד יעל קסטן רבסקי, מנהלת הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי ע"ש ג'ונתן שור ז"ל ועורכת הדין המלווה את התכנית. 

"לחובות השלכות גם על מעגלים נרחבים ועל החברה בכללה," מוסיפה ד"ר רגב-מסלם "הם פוגעים כלכלית בנושים, שפעמים רבות מכרו שירותים או מוצרים ולא קיבלו את התשלום המגיע להם כדין. חובות משפיעים גם על הכלכלה הישראלית כולה, שכן החייבים אינם חלק מהכלכלה הפורמלית – הם אינם משלמים מִסים, חיים מקצבאות, עובדים בשחור. הייחודיות של התכנית היא בהתייחסות הרב-ממדית שלנו לבעיה ובניסיון לפתור אותה מהשורש. המטרה שלנו היא שהחייב יקבל אחריות על החובות שלו וינסה לשנות את דפוסי הפעולה שלו כדי שלא ייכנס אליהם שוב." 

התכנית היא מהפכנית, חדשנית ויש לה ביקוש רב, ובשנתיים האחרונות עיריות גבעת שמואל ויהוד התגייסו והפנו אליה 30 מתושביהן המתמודדים עם חובות כבדים. החייבים מקבלים מן הסטודנטים סיוע משפטי בפריסת החוב או בביטולו מול הגורמים הרלוונטיים ומיצוי זכויות כולל בתחומים נוספים כגון דיור ציבורי, זכויות עובדים ועוד וכן וטיפול סוציאלי תומך. "ברוב המקרים, החוב הוא סימפטום לסוגיית ליבה שהפונה מתמודד אִתה, למשל, התמכרויות, אלימות במשפחה, טראומה ועוד. אלו מצבים שלאו דווקא קשורים למצב כלכלי אבל הם יוצרים אותו ומתחזקים בעקבותיו. טיפול פסיכו-סוציאלי מוצלח מאפשר לפתח בחייב מודעות לסוגיה המהותית שעמה הגיע, לתת לו כלים להתמודד עמה ולהפחית את הסיכויים שיחזור למעגל החובות. ברוב המקרים, ללא הליווי הסוציאלי העבודה המשפטית לסגירת החוב יורדת לטמיון," מסבירה עו"ס עדי אטינגר, תרפיסטית במקצועה והעובדת הסוציאלית המלווה את התכנית. עו"ד קסטן רבסקי מוסיפה "העבודה הטיפולית בשילוב צמצום החוב מאפשרת לחייבים להתרומם מתוך המצוקה, לראות אופק של היום שאחרי החוב ולפעול לקדם את עצמם למקום טוב יותר." 

"מבחינה מקצועית הסטודנטים הפעילים בתכנית מתפקדים כעורכי דין וכעובדים סוציאליים לכל דבר ועניין. הם מקבלים את הפונה, חושבים על אפשרויות סיוע, כותבים בקשות ועוד. הסטודנטים לעבודה סוציאלית מקיימים שיחות טיפוליות עם החייבים, מאתרים את הקשיים שלהם ופועלים לגייס אותם לפעול לשינוי. זו הלמידה המהותית ביותר, והסטודנטים מעידים על כך, בפעם הראשונה הם מבינים מה זה להיות עורך דין או עובד סוציאלי, הם מקבלים כלים מקצועיים, שמשמשים אותם בדרכם המקצועית באשר היא," אומרת ד"ר רגב-מסלם.

בקורס השנתי הנלווה לתכנית מקבלים הסטודנטים את כל הידע התאורטי הרלוונטי בראייה סוציו-משפטית, המקיף את כלל צרכיו של החייב. מבחינה ערכית, הסטודנטים מקבלים חשיפה בלתי אמצעית לאוכלוסייה מוחלשת ונזקקת. "יש אימפקט לימודי ואנושי רב על הסטודנטים שלומדים מהי זכות לקורת גג לא רק בתאוריה, בכיתה, אלא גם ובעיקר כשהם עוזרים לאדם שעשוי להיזרק מביתו בעוד שבוע. אנו מחנכים אותם להיות אזרחים מעורבים. הסטודנטים מבינים שהם יכולים לשנות גורלות של אנשים ומקבלים את הכלים לעשות זאת, אנו נפעמים עד כמה הם מסורים ומלאי מוטיבציה. הם נוסעים עם הפונים להוצאה לפועל ולביטוח לאומי, מתקשרים לחברת חשמל ולתאגידי המים, הם חדורי רצון ונכונות לסייע," מספרת עו"ד קסטן רבסקי, ועו"ס אטינגר מוסיפה "אנו רואים פֵּרות לעשייה הרבה. למשל, בתכנית משתתפת אם יחידנית עם יכולות ועם כוחות רבים, שנקלעה לחובות של מאות אלפי שקלים. הסטודנטים נלחמו עליה, על עתידה, והיא היתה מחויבת ליצירת שינוי בחייה. בתוך חודשים ספורים האישה כבר נמצאת בעיצומו של הליך הפטר לחובותיה ושוקלת להירשם ללימודים, להגשים חלום ולהתקדם חברתית וכלכלית. האקדמיה מקדמת ערכים של שוויון, קידום אוכלוסיות, העשרה ומימוש עצמי – הערכים האלה הם שמכוונים את התכנית ואת אוניברסיטת בר-אילן שמפעילה אותה."   

קיומה של התכנית באקדמיה מוסיף לה גם בהיבט המחקרי, הסטודנטים והחוקרים אוספים נתונים מן העולם וכותבים תאוריות ומחקרים, המציעים אפשרויות וגישות חדשות בתחום. נוסף על כך, מתוך התיקים הפרטיים מנסה התכנית לעצב מציאות חדשה ולהביא לשינוי מדיניות, באמצעות ניירות עמדה והצעות חוק שכותבים הסטודנטים, למשל, בתחומי הדיור ציבורי, הדרה פיננסית של חייבים ועוד.

ד"ר רגב-מסלם מסכמת: "התכנית היא מעין מעבדה חברתית. זיהינו בעיה חברתית שמצריכה פתרון חדשני, מכיוון שהפתרונות הקיימים לא פועלים, האקדמיה היא המקום הקלאסי לחשוב על מודלים חדשים, לנסות אותם, לבחון את יתרונותיהם וחסרונותיהם, לשפר אותם ולהתאימם למגוון רחב של אוכלוסיות: עולים מבריה"מ לשעבר ומאתיופיה, ערבים ישראלים ועוד. אוניברסיטת בר-אילן היא האינקובטור שמפתח את המודל, בוחן אותו ומלמד את השטח – את העיריות, שבעתיד, כך אנו שואפים, יגישו את השירות הזה בעצמן. מטרתנו היא להמשיך ליזום ולשכלל מודלים לשירותים רב-תחומיים ובין-תחומיים, שיכללו גם פסיכולוגים, כלכלנים, רופאים ועוד גורמים, שיחדיו יצילו אנשים מחובות בפרט ומעוני בכלל."

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il