מיזם עוצמות – שילוב אקדמי לסטודנטים עם מוגבלות שכלית

אוניברסיטת בר-אילן היא הראשונה בישראל ובין הבודדות בעולם הפועלת הלכה למעשה לשילוב אנשים עם מוגבלות שכלית בלימודים לתואר ראשון. מיזם "עוצמות" עושה זאת בהובלתה של פרופ' חפציבה ליפשיץ-והב ומקדם את המחקר, את החברה ואת הממסד האקדמי

בשנת 2009 ערכה פרופ' ליפשיץ-והב מחקר ובו מצאה שיש מתבגרים ובוגרים עם מוגבלות שכלית המבינים מושגים מופשטים כגון אל, צדקה ורשע, ומבינים גם את משמעותה של תפילה. גילויה של פרופ' ליפשיץ-והב במחקרה זה ובמחקר נוסף שערכה באוכלוסייה בוגרת עם תסמונת דאון הביאו אותה ליצור את מיזם "עוצמות" באוניברסיטת בר-אילן, תכנית ייחודית וחדשנית שמאפשרת לאנשים עם מוגבלות שכלית ובהם גם אנשים עם תסמונת דאון ללמוד באוניברסיטה ואף להשלים בתכנית "קורס אחר קורס" תואר אקדמי. מיזם "עוצמות" מופעל במסגרת ההתמחות לתואר שני במוגבלות שכלית וכן במסגרת הקתדרה לחקר כושר ההשתנות והתפתחות האינטליגנציה ע"ש מצ'אדו, בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר-אילן ובשיתוף עמותת "עתיד" – העמותה הישראלית לתסמונת דאון.

הסטודנטים בתכנית "עוצמות" קיבלו מידע על האוניברסיטה ועל מטרותיה ורכשו הרגלי לימוד אקדמיים כגון חיפוש מידע בספרייה, למדו קורסים אקדמיים, כגון מבוא לפסיכולוגיה, מבוא לסוציולוגיה, עמדו בבחינה ועוד. המרצים בתכנית הם הסטודנטים הלומדים לתואר שני בהתמחות מוגבלות שכלית בבית הספר לחינוך שמרכזת גב' שושנה נסים. מתוך ההיכרות עם משתתפי התכנית זוהו חמישה צעירים בעלי יכולת גבוהה במיוחד בתחום הלשוני, בהבנה, בזיכרון, ביכולת למידה, בהבנת מטפורות ועוד; אותם חמשת הסטודנטים שולבו בשני קורסים לתואר ראשון במגמה לחינוך מיוחד בבית הספר לחינוך בבר-אילן, ולמדו עם סטודנטים רגילים. הסטודנטים משתתפים בקורסים כשומעים חופשיים עם זכות בחינה, מעמד זה מקנה להם את הזכות להשתתף במטלות הקורס, לקבל ציון ולקבל נקודות זכות אקדמיות בעבור הקורס.

התכנית מוכיחה את עצמה, הסטודנטים משלימים את לימודיהם בקורסים "מבוא לחינוך מיוחד" בהנחיית ד"ר סיגל עדן ו"אתגר שכלי" בהנחיית ד"ר דליה טל, והם עומדים במטלות הקורסים מעבר להשתתפות אקטיבית בשיעורים.

המשתתפים במיזם זוכים בהזדמנות ללמוד בסביבה אוניברסיטאית; לקנות ידע תאורטי בנושאים אקדמיים הרלוונטיים להם; לרכוש אסטרטגיות למידה וקריאה, יכולות שימוש במחשבים; המפגש עם הסטודנטים הרגילים בקורס עצמו ובהפסקות מקנה ביטחון ומעצים את הדימוי העצמי, ומתוך כך משפר את איכות החיים של הסטודנטים עם המוגבלות השכלית ומעמיק את הסובלנות והפתיחות של הסטודנטים הרגילים הלומדים בתכניות ומלמדים בה. הם זוכים להתנסות של ממש בעבודה המעשית שיידרשו לה כשיסיימו את לימודיהם ומחדדים את הבנתם ואת רגישותם המקצועית בדרכם להיות מורים בחינוך המיוחד. 

לקריאה נוספת על מיזם עוצמות >>>

ליצירת קשר עם פרופ' חפציבה ליפשיץ >>>

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il