מחזירה את התחושה

ד"ר אורית שפי, הפקולטה להנדסה

ד"ר אורית שפי עומדת בראש מעבדת נוירו-הנדסה וממקימי המחלקה לביו-הנדסה

שבה אלינו מאוניברסיטת קליפורניה סן דייגו, ארה"ב

 

ד"ר אורית שפי עוסקת בחקר תאי עצב למטרה רפואית,כגון שיקום עצבי – שיפור התחושה באזורי כווייה בעור באמצעות גידול תאי עצב והכוונת צמיחתם לאזור הפגוע. מטרת מחקריה של ד"ר שפי היא להתקדם לעבר האפשרות לחדש צמיחה של נוירונים אחרי טראומה, באמצעות חיבור בין עידוד צמיחה ובין הכוונתה של הצמיחה. לצורך כך בודקת ד"ר שפי מה הקשר בין מבנה של תא עצב ובין תִפקודו במערכת העצבים – הבנה זו תאפשר להנדס תאי עצב. המטרה לטווח הארוך היא ליצור שילוב בין תאי עצב ושבבים אלקטרוניים, כלומר לעסוק בנוירואלקטרוניקה ולמעשה ליצור עור מלאכותי.

 

"כימיקלים וטופוגרפיה משפיעים על גדילת תאים," מסבירה ד"ר שפי, "ואנו חוקרים את התחומים הללו וכן את תפקידם המהותי של מבנים חלבוניים בהכוונת התאים לאזורים ספציפיים. כמו כן, באמצעות חלקיקים מגנטיים שמצמידים לתאים או מחדירים לתוכם, אנו מתערבים בתהליך ומנסים להרחיב את השליטה שלנו בהנעת התאים ממקום למקום ומפתחים רכיב הנדסי שיאפשר שליטה מקומית יותר ושליטה בזמן התהליך – לעתים יהיה השדה המגנטי ולעתים לא."

 

הרחבת המחקר נעשית באמצעות מיפוי RNA של תאי עלוקה, חיית המודל. זהו מפעל מקיף מאוד ומאתגר בתחום הביו-אינפורמטיקה שיאפשר לראות מה מתרחש כשתא פוגש תא, מה גורם לתא להוציא שלוחות רבות או לחדול מלהוציא שלוחות; לצורך כך נעשים ריצוף ואנליזה של סטים גנטיים ענקיים. "כבר עתה מצאנו משפחות של גנים שמשפיעים על עצבים בריאים – ואני צופה שיהיו למפעל זה תוצאות חדשניות ומלהיבות", אומרת ד"ר שפי. 

 

לאתר האישי של ד"ר אורית שפי >>

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il