לחנך רופאים – להצמיח את הרפואה

מימין: ד"ר לילי היערי, מרכזת תוכנית המנטורים, מר נועם רלשבך, ראש מנהל הפקולטה לרפואה, ד"ר מירב גלילי, ראש מערך פיתוח משאבים, פרופ' משה בן עמי, משנה לדיקן, גב' רוני בנין-בר, מר גלעד אלטשולר ומר אילן שוחט, ראש עיריית צפת
מקצוע הרפואה מעמיד אתגרים יומיומיים לפני רופאים, המורכבות המקצועית משולבת במורכבות אנושית-רגשית. מדדים ערכיים של הרופא כמטפל נבנים מתוך היכרות מעמיקה עם מקצוע הרפואה וקשייו - ואת החשיפה הרחבה והמגוונת מספקת הפקולטה לרפואה לתלמידיה, רופאי העתיד, באמצעות תכנית לימודים ייחודית של הפקולטה לרפואה בגליל, "תכנית המנטור" בחסות בית השקעות אלטשולר שחם.
לתת ולקבל, לקבל ולתת  // זיו עדאקי

"אחת המטרות החשובות והמרכזיות של 'תכנית המנטור' היא לחזק אצל הסטודנטים את האנושיות," אומרת ד"ר לילי היערי-לונסקי "זו מילה גדולה, אבל בתשתיתה עומדת התפיסה שלנו שהבנת התהליכים והקשיים הקשורים במקצוע, חשיבות השיח, ההקשבה לאדם שמולנו, חשיבותו של הסבר – תהפוך את הסטודנטים להיות רופאים אנושיים ורגישים, רופאים טובים יותר.

"התכנית חושפת את הסטודנטים לרפואה לעולם שבו יחיו ויעבדו באמצעות רופאים שמלווים אותם לפחות שלוש שנים במפגשי תצפית ובשיח בנושאים הקשורים ישירות ובעקיפין לעולם הרפואה," מספרת ד"ר היערי-לונסקי, מנהלת היחידה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו שבצפת וראש תכנית המנטור בפקולטה לרפואה.

כאשר רופא או רופאה מטפלים בחולה, הם משפיעים על החולה, לעתים משנים את כל עולמו. אולם כאשר רופא מלמד סטודנט או קבוצת סטודנטים – הוא משפיע על חייהם של כל המטופלים העתידיים של אותו רופא או אותה קבוצת רופאים, וכך הוא משפיע על עתיד הרפואה. ההוראה היא מכפיל כוח וזהו העיקרון העומד בתשתיתה של תכנית המנטור.

במסגרת התכנית מתכנסות קבוצות של 10-8 סטודנטים אחת לחודש למשך שתי שעות לימוד אקדמיות. כשמונה מפגשים מתקיימים בשנה אקדמית בסביבת העבודה של המנטורים, במחלקות בשלושת בתי חולים בצפון: זיו, פוריה והמרכז הרפואי לגליל וכן במרפאות רפואת המשפחה בכל רחבי הגליל.

"הסטודנטים נפגשים עם מקצוע הרפואה על גווניו ולומדים מהו רופא. הקבוצה צופה בפעילות המנטור עם החולים, למשל, קבלת חולה שהגיע מהמיון למחלקה, הכנת חולה לניתוח ועוד. לאחר התצפית דנה הקבוצה בפעילות, והסטודנטים שואלים שאלות על שהתרחש. ההיבט האנושי הוא העומד במרכז הדיון: יחסים שבין רופא לחולה; מצוקות שחווים רופאים, למשל, כאשר יש חולים רבים, אבל חולה אחד זקוק ליותר, איך מחלקים את הזמן ומתפנים לסייע; כיצד מבשרים בשורה קשה לחולה ולמשפחתו."  

"הסטודנטים המשתתפים בתכנית מגלים עניין רב"' מעידה ד"ר היערי-לונסקי "אחת המנטוריות שלנו, רופאה נאונטולוגית (רופאת ילודים), מספרת שסטודנטים מבקשים להתלוות אליה במחלקה גם מחוץ לשעות התכנית. הם סקרנים לראות כיצד תינוק נולד, ללמוד כיצד לדבר עם האם ועם המשפחה – אנחנו שמחים מאוד על ההתלהבות הזאת ועל ההשקעה של הסטודנטים.

"כדי ליצור את המחויבות הזאת, אנו מגייסים לתכנית רופאים שאנו מעריכים את עבודתם וחושבים שהם יכולים לשמש דוגמה הן כבני אדם והן כאנשי מקצוע. אנו מכשירים אותם להדרכה בימי עיון ובהדמיות באמצעות מומחית להנחיית קבוצות, ד"ר גילה יעקב. הרופאים נתרמים גם הם מהשיח עם הסטודנטים הצעירים; לי עצמי הנחיית סטודנטים עוזרת להיות רופאה טובה יותר. השיח הקבוצתי מחייב את כולנו, סטודנטים ומנטורים, לחשוב על הנושאים, אנו נחשפים לריבוי דעות, ולא פעם, ברגעי אמת בעבודה, נזכרים בהערה שהעיר סטודנט. נוסף על כך, נוצר גם קשר אישי ואינטימי יותר, והסטודנטים מוזמנים לדבר עם המנטור גם אחד על אחד בכל נושא שדרושות להם בו תמיכה והתייעצות."

בית ההשקעות אלטשולר שחם והפילנתרופית גב' רוני בנין-בר חברו לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל בתרומה רב שנתית לתכנית המנטור מתוך אמון והכרה בחשיבותה ובערכה הסגולי של התכנית בהכשרת רופאי המחר. התרומה ארוכת הטווח מאפשרת לד"ר היערי-לונסקי ולצוותה להמשיך ולקדם את התכנית ולהתאים אותה לצרכים הייחודיים של הסטודנטים בפקולטה לרפואה. מגמת הפיתוח לשנת הלימודים הקרובה היא חשיפת הסטודנטים לרופאים שעובדים בכלא, לרופאי תעשייה, לרופאים חוקרים, שאינם מטפלים בחולים; לרופאים בתחנות גמילה מסמים, לרופאים צבאיים ועוד; כדי שיוכלו לבחור את המקום שמתאים להם ביותר.

ד"ר היערי-לונסקי הקימה את מחלקת כירורגיית ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת לאחר 30 שנים שבהן עבדה בבית החולים רמב"ם והצטרפה לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל במאי 2013. "הפקולטה לרפואה מאפשרת לי להכשיר את רופאי העתיד בתחום כירורגיית ילדים וטראומה של ילדים, ואנו עדים לאימפקט דומה בכל המחלקות. רופאים רבים הגיעו לצפון מבתי חולים גדולים, שלולא הפקולטה לרפואה לא היו מגיעים לכאן: מנהל פגייה הגיע מקפלן, מנהל כירורגיה מבילינסון, מנהל מחלקת נשים ומנהל מחלקת אורולוגיה מהדסה, אונקולוגית ילדים הגיעה מרמב"ם. יש התפתחות ויש מחויבות, אפשר לומר עשייה ציונית של ממש. גם לצפון מגיעה רפואה טובה, ואנו עושים זאת גם בפעילות הקלינית שלנו וגם באמצעות ההוראה והדרכה בפקולטה לרפואה."

* * *

בית השקעות אלטשולר שחם הוא מהמובילים בשוק ההון הישראלי. את החברה הקימו קלמן שחם וגילעד אלטשולר בשנת 1990. בית ההשקעות מנהל תיקי השקעותקופות גמל, קרנות השתלמות, פנסיה ונאמנות, ביטוח וחיסכון לכלל לקוחות הקבוצה.

בית השקעות אלטשולר שחם רואה בנושא האחריות החברתית, חינוכית וסביבתית ערך יסוד ותומך באמצעות תרומות כספיות, ציוד ושיתופי פעולה שונים, במיזמים המסייעים לילדים, לספורט ולחינוך; כמו כן, עובדי החברה מתנדבים בתכנית מעורבות חברתית ארגונית שנתית במגוון תחומי פעילות, כל זאת מתוך אמונה כי פעילות זו תקדם אוכלוסיות מוחלשות ותייצר עתיד טוב יותר לכולנו.

במסגרת טיפוחה  של "תכנית המנטור", חברו יחד בעלי בית השקעות אלטשולר שחם, מר קלמן שחם ומר גילעד אלשטולר, וגב' רוני בנין-בר.

 

גב' רוני בנין-בר השלימה תארים ראשון (בהצטיינות יתרה) ושני במדעים ובכימיה באוניברסיטת בר-אילן. היא חברה פעילה בחבר הנאמנים של האוניברסיטה. שנים רבות תורמת משפחת בנין-בר הענקת פרס ע"ש מוריס בנין וקרן מלגות ע"ש רחל וראובן ג'ייקובס. לפני כעשור הקימה גב' בנין-בר את האגף למשפט מקרקעין ע"ש ז'אן ומוריס בנין בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. מתוך הכרה בחשיבות קידום הרפואה בישראל ובפריפריה בפרט, הצטרפה עתה גב' בנין-בר לתורמי הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל.

לקריאה נוספת על הפקולטה לרפואה >>

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il