יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, הציג בנאום שנשא באוניברסיטת בר-אילן, את החזון המדיני והתכנית המדינית שלו

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, הציג (20/10/2015) בנאום שנשא בפני פורום בכירי המשק של אוניברסיטת בר-אילן, את החזון המדיני והתכנית המדינית שלו אותה הוא מציע לציבור הישראלי.

לפיד מקדם יוזמה להסדר מדיני אזורי לחיזוק אסטרטגי של מדינת ישראל, אשר תהווה אלטרנטיבה למדיניות הכושלת של נתניהו במהלך השנים האחרונות אשר מבודדת את ישראל ומסכנת את בטחונה. "אבא שלי לא בא הנה מהגטו בשביל לחיות במדינה דו-לאומית. הוא בא הנה כדי לחיות בארץ היהודים. ואם לא ניפרד מהפלשתינים, יהדותה של ארץ ישראל עומדת בסכנה."

"הסדר אזורי ישקם את מעמדנו הבינלאומי, יהווה מכפיל כוח כלכלי ובטחוני שיאפשר לנו לעצב לנו ולילדינו עתיד טוב הרבה יותר. היפרדות מן הפלשתינים, שתותנה בסידורי בטחון נוקשים, תציל את האופי היהודי של מדינת ישראל ותאפשר לנו להיערך, יחד עם מדינות ערב המתונות, למול ארגוני הג'יהאד העולמי ולמול החשש שהסכם הגרעין עם איראן יאפשר לה להגביר את מאמציה להפוך למעצמת טרור אזורית."

"נתניהו לא נותן לנו בטחון. המדיניות שלו אינה מביאה בטחון. הוא גרם בשנים האחרונות רק נזק לביטחון. שבע שנים של הידרדרות ביטחונית ומדינית זה לא ניסיון, זה כישלון. כפי שיודע כל מי שישב איתו בפורומים ביטחוניים בכירים, אין לו שום דרך ושום רעיון איך לשפר את הביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

בנאום שנשא במסגרת אירוע "פורום בכירי המשק" של אוניברסיטת בר-אילן הציג לפיד את תכניתו המדינית להסדר אזורי ולחיזוק אסטרטגי של מדינת ישראל, אשר תהווה אלטרנטיבה למדיניות הכושלת של נתניהו שמבודדת את ישראל ומסכנת את בטחונה.
          
בנאומו הציג לפיד את החזון המדיני שלו אשר יבטיח את המשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית: " אבא שלי לא בא הנה מהגטו בשביל לחיות במדינה דו-לאומית. הוא בא הנה כדי לחיות בארץ היהודים. ואם לא ניפרד מהפלשתינים, יהדותה של ישראל עומדת בסכנה. פחד הוא לא מדיניות. זריעת אימה וחרדות אינה מדיניות. בשבע שנים של שיתוק מדיני מצבנו המדיני והביטחוני רק הורע. כי מעל לכל - ומשפיע על הכל - המשך המצב הקיים מול הפלשתינים מאיים על עצם קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

לפיד הציג את יוזמתו להסדר אזורי שתביא לחיזוק אסטרטגי למדינת ישראל: "במהלך השנה האחרונה אני מקדם את רעיון ההסדר האזורי כדי להוביל לשינוי אסטרטגי במצבה של מדינת ישראל. הסדר אזורי ישקם את מעמדנו הבינלאומי, יביא ליחסים דיפלומטיים ומסחריים עם מרבית מדינות ערב, יביא לסיום הסכסוך עם הפלשתינים, ויהווה מכפיל כוח כלכלי ובטחוני שיאפשר לנו לעצב לנו ולילדינו עתיד טוב הרבה יותר. היפרדות מן הפלשתינים, שתותנה בסידורי בטחון נוקשים, תציל את האופי היהודי של מדינת ישראל ותאפשר לנו להיערך, יחד עם מדינות ערב המתונות, למול ארגוני הג'יהאד העולמי ולמול החשש שהסכם הגרעין עם איראן יאפשר לה להגביר את מאמציה להפוך למעצמת טרור אזורית."

התכנית שהציג לפיד להסדר אזורי מבוססת על וועידה אזורית שתנהל את הדיון על בסיס היוזמה הסעודית: "הוועידה צריכה לקום על בסיס הצהרה משותפת שתוביל להסדר אזורי. מסגרת הדיון בוועידה תהיה היוזמה הסעודית-ערבית מ-2002, שאושררה מחדש בוועידת ריאד ב-2007. אפילו אם לא מסכימים עם כל מילה ביוזמה הסעודית – ויש בה גם סעיפים בעייתיים שאני לא יכול לקבל - מדובר ביוזמה חשובה שיכולה לשמש כמסגרת ראויה למו"מ. ישראל לא צריכה הייתה להותיר אותה לל שום תגובה במשך 13 שנה.

לפיד הציג עקרונות להסדר שיבטיחו שמירה על האינטרסים הביטחוניים של  ישראל: "יש שני עקרונות יסוד שאסור לסטות מהם: הראשון הוא שאסור לחזור על הטעות של עזה: המדינה הפלשתינית לא תהפוך לבסיס של טרור וטילים נגד ישראל. עלינו לשמור על התיאום הביטחוני הנוכחי, שמאפשר לנו לפעול בתוך הגדה כדי למנוע טרור נגד ישראל.  השני נובע מהראשון - בטחונה של ישראל אינו יכול להיות בידי אחרים. הוא חייב להיות בידי צה"ל ובידי צה"ל בלבד. לצה"ל יש את המסוּגלוּת, את הטכנולוגיה ואת תכניות העבודה שייתנו בטחון לאזרחי ישראל ואנחנו נשמר את היכולת להפעיל אותם בכל רגע נתון".

בנאומו התייחס לפיד לירי הקאסמים לדרום ואמר: "נתניהו לא נכשל רק בניהול המערכה מול איראן. נתניהו נכשל בעזה. הוא הבטיח למגר את החמאס, ובפועל החמאס התחזק. בסוף השבוע ירו קסאמים וגראדים על אשקלון ושדרות. אין אזרח ישראל אחד שלא יודע שזה עניין של כמה חודשים ויהיה עוד סבב לחימה. הטילים בדרך, את המנהרות בונים שוב. אחרי "צוק איתן" הצעתי, גם בקבינט וגם בדיונים פומביים, ללכת למהלך מדיני של שיקום עזה תמורת הפירוז שלה מנשק. אלא שנתניהו נמצא בכזה בידוד מדיני, שהוא לא הצליח להתניע את המהלך. "

בנאומו תקף לפיד את ראש הממשלה נתניהו על ה"כישלון האיראני" ועל כך שבניהול המערכה מול איראן שיעבד את יחסי ישראל-ארה"ב לטובת האינטרסים הפוליטיים שלו ופגע פגיעה קשה בביטחון מדינת ישראל ואמר: " נתניהו כשל לגמרי בדרך בה ניהל את המאבק. כי מה שקרה בחודשים האחרונים הוא שבמקום שהבית הלבן, מחלקת המדינה והקונגרס האמריקאי - רפובליקנים ודמוקרטים כאחד - יסייעו לישראל במאבק לשיפור ההסכם, נתניהו נכנס לפוליטיקה האמריקאית ביהירות וברגל גסה. ופגע באינטרסים הישראלים. הוא לא קרא נכון את המפה של אמריקה החדשה שהשתנתה מאוד בעשור האחרון, הפך את הממשל לאויב, הפך את המפלגה הדמוקרטית לאויב, והפך את ממשלת ישראל לגרורה של המפלגה הרפובליקנית. הוא יצר עימות חזיתי עם הממשל בדיוק ברגע שבו היינו הכי זקוקים לממשל".

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il