ניתוח קול
ד"ר יוסי קשת, המחלקה למדעי המחשב

מחקריו הייחודיים של ד"ר יוסי קשת מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן מוקדשים לניתוח קול ושפה, המשרת למטרות בטחוניות ורפואיות. || בעזרת תוצאות מחקריו, ד"ר קשת שותף בפיתוח מרכז האימפקט לפיתוח מד דיכאון

מחקרו של ד"ר יוסי קשת עוסק בעיבוד דיבור ושפה ובלמידת מכונה. בשירותו הצבאי פיתח תכנה המאזינה לשיחות ומזהה מילות מפתח – טכנולוגיה חשובה ביותר לאיסוף מודיעין. על עבודתו זו זכה ב"פרס ביטחון ישראל", הפרס המכובד ביותר בישראל לתרומה לביטחון הלאומי. ד"ר קשת השלים תארים ראשון ושני בהנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב ודוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים; את הפוסט-דוקטורט ערך ב-EPFL, המכון הפדרלי הטכנולוגי של שווייץ. בשנים 2012-2009 שימש מדען חוקר באוניברסיטת שיקגו ובמכון הטכנולוגי של טויוטה בשיקגו ומשנת 2013 הוא חוקר באוניברסיטת בר-אילן, במחלקה למדעי המחשב.

לצד מומחיותו בלמידת מכונה, ד"ר קשת פיתח תכנה המנתחת את קולו של הדובר-המתקשר ומספקת נתונים חשובים על זהותו. מידע זה משמש את משמר החופים של ארה"ב כדי לאתר שיחות מתיחה למוקד המצוקה. בכל פעם שמשמר החופים נענה לקריאה שכזאת, משאבים בסך 10,000$ עד 250,000$ מכספי משלמי המסים מבוזבזים ואינם מגיעים לאנשים הנמצאים במצוקה של ממש. מערכת ניתוח הקול של ד"ר קשת מאפשרת באחוזי דיוק גבוהים ומסוגלת לקבוע גילו של המתקשר, מינו, גובהו (בסטייה של 2.5 ס"מ מהגובה בפועל), משקלו (בסטייה של 4.5 ק"ג), BMI ומבטא; במקרה אחד זיהתה המערכת שלמתקשר, שדיבר אנגלית אמריקנית שוטפת, יש הורה אחד דובר פורטוגזית.

ד"ר קשת משתמש בטכנולוגיית עיבוד הקול שפיתח גם למטרות רפואיות: אבחון מוקדם של אוטיזם; שיפור כמותי בטיפול זוגי; הערכה אוטומטית של שיתוק חוט השדרה, בשיתוף בית החולים רמב"ם; הערכה אוטומטית של היפנוזה בילדים, בשיתוף בית החולים שניידר לרפואת ילדים בישראל.

בימים אלו, משתמש ד"ר קשת בבנק המידע הייחודי שבאוניברסיטת בר-אילן, שבו 9,000 שעות טיפול מוערכות, לפיתוח מד-דיכאון בשיתוף פרופ' אוה גלבוע-שכטמן וד"ר דנה אציל-סלונים מהמחלקה לפסיכולוגיה. נשיא אוניברסיטת בר-אילן קבע פרויקט זה כפרויקט בעדיפות גבוהה לאור הנתונים העולמיים המראים כי דיכאון הוא שלישי בגורמי הבריאות המכבידים ביותר במדינות מפותחות, גורם זה עתיד להפוך לראשון שבהם אם דבר לא ייעשה למנוע זאת.

אוניברסיטת בר-אילן היא כנראה האוניברסיטה היחידה בעולם עם מאגר הידע והכשרונות הדרושים לביצוע המשימה החשובה הזאת.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il