פרופ' יוג'ין קנדל: "יש לעשות "פיזור סיכונים" ולהגדיל את שיתוף הפעולה הכלכלי עם המדינות המתפתחות דוגמת סין, הודו ואפריקה כתגובה לתופעת ה- BDS"

פרופ' יוג'ין קנדל, לשעבר ראש המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה התארח בפורום בר-אילן, שבו חברים אנשי עסקים ובכירי המשק. פרופ' קנדל אמר כי בניגוד לדעה הרווחת, לישראל דווקא יש אסטרטגיה כלכלית ארוכת טווח. בהתייחסו לתנועת ה- BDS  אמר פרופ' קנדל כי בשל הסכנה של חברות ומדינות "להתעלם" מכלכלת ישראל, יש לעשות "פיזור סיכונים" ולהמשיך להדק את שיתוף הפעולה הכלכלי עם המדינות המתפתחות, דוגמת סין, הודו ואפריקה, כפי שעשתה הממשלה בשנים האחרונות.

 

פרופ' קנדל סקר את המגמות והמאפיינים של הכלכלה הגלובלית לאחר המשבר הכלכלי ב- 2008 ואמר כי יש כאוס וחוסר בהירות בנוגע לעתיד הכלכלה. פרופ' קנדל ציין בהקשר זה את החוב של המדינות המפותחות ששובר שיאים חדשים, את שפל הצמיחה הכלכלית מאז המשבר ואת הצמיחה הצפויה בעשור הקרוב (1.5%- 2%) ואת שערי הריביות שנמצאים בשפל של 300 שנה.

 

פרופ' קנדל אמר כי הכלכלות המפותחות לא יודעות כיצד להתמודד עם סוגיות אלה כי אף פעם לא היו במצב זה. הוא הוסיף כי תהליך הזדקנות האוכלוסייה הנובע מהגידול בתוחלת החיים, הגדילו את האתגרים הכלכליים וציין כי עלייתן של הכלכלות המתפתחות, כגון סין, יוצרת אתגרים נוספים: "מעל 300 מיליון סינים עברו מעוני למעמד הביניים. הם התחילו לצרוך כמו מעמד ביניים במערב, בעיקר סחורות ושירותים וכוח העבודה שלהם נהיה מיומן יותר. בעשור הקרוב הממשלה הסינית מתכננת להפוך עוד חצי מיליארד סינים עניים לאנשי מעמד הביניים".

 

בדברו על העידן הנוכחי, עידן המידע, אמר פרופ' קנדל כי כיום ניתן לאסוף כמויות עצומות של אינפורמציה שמכפילות את כמות האינפורמציה שנאגרת. לדעת פרופ' קנדל ההשלכות של שינויים אלה הן אי ודאות טכנולוגית שמביאה לאי ודאות כלכלית- חברתית. "התחרות על שווקים תתגבר, כמו גם התחרות על האנשים. הדמוקרטיה "תבלע" את כל ההישגים שלנו. הכנסות הממשלה יירדו והעלויות יעלו.

 

"ארה"ב, סין והודו לא יוכלו "לברוח" ממגמות הללו, הגל הזה יגיע אליהן בעוצמה לעומת מדינת ישראל שדווקא יכולה לנצל את אי הודאות לטובתנו", אמר פרופ' קנדל והוסיף  "התרבות שהתפתחה אצלנו הצליחה להסתגל לשינויים דרסטיים. אנחנו עם שיודע לעשות את זה הכי טוב בעולם ויש לנו יכולת אלתור מעולה. עלינו להמשיך להיות חכמים וגמישים בכל המערכות שלנו וכך נוכל להתמודד עם אתגרים אלה בצורה טובה יותר", סיכם פרופ' קנדל.

 

 

לגלריית התמונות מהאירוע>>

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il