הבד שיציל חיים

פרופ' אהרן גדנקן, המחלקה לכימיה והמכון לננו-טכנולוגיה

מחקריו פורצי הדרך של פרופ' אהרן גדנקן יוצאים אל מחוץ למעבדה: בימים אלו ממש עוסקים בהכנות לייצור סיטונאי של בד אנטי-בקטריאלי העתיד להפחית את שיעור ההידבקות בחיידקים עמידים בבתי החולים בכל רחבי העולם – הבד שישנה את הסטטיסטיקה ויציל חיים

 

על פי דו"ח מבקר המדינה לשנת 2013, בכל שנה מתים בארץ בין 4,000 ל-6,000 מן המתאשפזים בעקבות הידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים בארץ; והמלחמה בזיהומים ובחיידקים בבתי החולים בארץ ובעולם הולכת ונעשית קשה ככל שמתרבים סוגי החיידקים המפתחים עמידות לסוגים רבים של אנטיביוטיקה.

נושא חשוב זה מעסיק את פרופ' אהרון גדנקן כבר יותר מעשור. פרופ' גדנקן היה הראשון לחבר בין כימיה לננו-טכנולוגיה באוניברסיטת בר-אילן ובמהלך השנים פיתח 4 שיטות שונות להכנת ננו-חומרים וייצר כ-100 ננו-חומרים, ובהם חומר שאפשר לצפות בו פתיתי ניילון וחוטים. פרויקט מגנט-ישראל, שיוצר שיתופי פעולה בין תעשייה לאקדמיה, ובו השתתף פרופ' גדנקן, הפגיש בין 12 חוקרים מן האקדמיה ו-12 מפתחים מן התעשייה והפך את המחקר הבסיסי למחקר יישומי.

"בין התעשיינים בפרויקט היתה חברת נילית שמייצרת פתיתי ניילון וחוטים וביקשה ממני לצפות את החוטים בננו-כסף הידוע בתכונות האנטי-בקטריאליות. כבר דורות ידוע על תכונה זו של הכסף – ומכאן גם השימוש בכפית של כסף," מספר כקוריוז פרופ' גדנקן. "החברה ביקשה לפתח גרביים אנטי-בקטריאליות שחיילים יוכלו לגרוב גם במשך שבוע רצוף בשטח בלי להסתכן בהתפתחותן של דלקות ושל פטריות. עשינו זאת, ייצרנו גרביים שעמדו בדרישות, ואני החלטתי להעמיק בתחום זה: ציפוי בד ובדיקת היעילות של הציפוי במניעת התפתחות בקטריות ובהרג הבקטריות."

 

בהמשך השתתף פרופ' גדנקן בפרויקט אירופי, שבו נאלץ להתמודד עם ההשגות של ה-FDA בנוגע לננו-כסף בשל רעילותו. "תקופת הכסף נגמרה," צוחק פרופ' גדנקן "עברנו לתחמוצות אבץ – חומר שמכילות משחות שונות כגון קרם לחות לפנים ומשחה למניעת תפרחת חיתולים לתינוקות – ואין חולק שאינה רעילה. הכנו ננו-חלקיקים מהחומר הזה ובנינו מכונה קטנה שאפשרה את ציפוין של יריעות בד קטנות. המכונה הראתה שאפשר להפוך את התהליך לתעשייתי ולייצר גלילי בד אנטי-בקטריאלי. במהלך העבודה והמחקר בפרויקט זה, למדנו הרבה על שיפור תהליכי סטריליזציה, על הריגת בקטריות רגילות ובקטריות עמידות לאנטיביוטיקה, על שיפור עמידות הציפוי בכביסות ועוד. ראינו למשל שהבדים יעילים נגד מגוון רחב מאוד של בקטריות, גם אלו העמידים לאנטיביוטיקה, וכן שחלקיקי הננו יושבים טוב על הבד גם לאחר 65 כביסות בטמפרטורה של 92-75 מעלות צלזיוס – העמידוּת, לצרכים של בתי חולים, היא יוצאת מן הכלל. והשותפים, אוניברסיטת קובנטרי באנגליה ומכון למחקר טקסטילים בספרד שבדקו את הטקסטילים לאחר הכביסה שלנו בפרויקט, גם הם אומרים שאיכות הבד – אין דוגמתה."

פרופ' גדנקן, בתפקידו כראש מַאֲגָד (קונסורציום) של 17 שותפים, פנה לאיחוד האירופי בהצעה לבנות שתי מכונות גדולות שתַראינה שאפשר לצפות בדים בננו-חומרים אנטי-בקטריאליים. המכונות נבנו והן מוצבות באירופה ובשלושת החודשים האחרונים של הפרויקט הוכנו בעזרתן 4,000 מטרים של בד מצופה. "מן הבד נתפרו פיג'מות, סדינים וציפויי כרים שנשלחו לבית חולים בסופיה שבבולגריה, שם נערך מחקר בהשתתפות קבוצה של 22 מטופלים שלבשו את הפיג'מות שלנו וישנו על המצעים שלנו, וקבוצה של 19 מטופלים שהשתמשו בביגוד ובמצעים הרגילים של בית החולים," מספר פרופ' גדנקן. "התוצאות היו בהירות וברורות: ירידה מהותית ברמות ההיחשפות לבקטריות בקרב הקבוצה שהשתמשה במצעים ולבוש אנטי-בקטריאליים בשבעת ימי הניסוי."

בחודש מרס 2014 הכריז האיחוד האירופי על הפרויקט כ"סיפור הצלחה" – ההגדרה הזאת אינה עניין של מה בכך ומעטים מן הפרויקטים זוכים לכבוד זה. שני חוזי ייצור ליישום הפטנט נחתמו: האחד עם חברה מקסיקנית, שקיבלה על עצמה את השוק האמריקני, הקנדי והמקסיקני, והאחר עם חברת משקיעים ישראלית, שקיבלה על עצמה את אירופה, אסיה והמזרח התיכון. הצרפתים הם שיבנו את המכונות הדרושות לייצור הבדים.

 

פרופ' גדנקן אינו שוקט על השמרים. הוא ממשיך במחקריו העוסקים בייצור דלק ביולוגי כחלופה אקולוגית למאגרי הבנזין ההולכים ואוזלים. המחקרים נערכים בשיתוף פרופ' (אמריטוס) צבי דובינסקי מהפקולטה למדעי החיים ע"ש מינה ואבררד גודמן וגם הם פורצי דרך ונושאים ברכה. היום מייצר פרופ' גדנקן דלק ביולוגי, ביו-אתנול וביו-דיזל, מזרעי קיקיון, מאצות ומכל שאריות גידולי השדה: גבעולי חומוס לאחר קטיף, אצטרובלים שנשרו, שמן בישול שרוף וכולי. "אנחנו אוספים עלים ברחבי קמפוס רמת גן בשביל הניסויים שלנו," אומר פרופ' גדנקן "ומטרת המחקר היא להאיץ את תהליך התסיסה ולשפר את היכולת שלנו להפיק מה שיותר ביו-אתנול בתהליך מהיר ככל האפשר." מדובר במהפכה של ממש ואנו בטוחים שלא ירחק היום ובמכוניות שלנו יזרום הביו-אתנול והביו-דיזל של פרופ' גדנקן.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il