ד"ר יוסי מנדל, המחלקה לאופטומטריה

עין ביונית

ד"ר יוסי מנדל, רופא עיניים ובעל דוקטורט בביו-הנדסה, החל בלימודיו כעתודאי, היה רופא גדודי, חטיבתי ואוגדתי ובין תפקידיו ניהל את יחידת המחקר של חיל הרפואה; הוא הצטרף לסגל המחלקה לאופטומטריה ומדעי הראייה באוניברסיטת בר-אילן לאחר שהשלים פוסט-דוקטורט באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית בארה"ב

 

ד"ר מנדל מביא עמו ידע וניסיון קליני מגוון מאוד ורקע מחקרי בתחומים נרחבים: מתחומי רפואת העיניים; דרך תחומי הרפואה הצבאית כגון רפואת טראומה, רפואה אווירית, הפרעת דחק פוסט-טראומתית; ועד פיתוח טיפול חדשני לעצירת דימומים בנפגעים בשדה הקרב באמצעות זרמים חשמליים. "בפציעות קשות בשדה הקרב או בתאונות דרכים ועוד אנו נתקלים בפציעות שבהן הדימום הנגרם מוביל למוות," אומר ד"ר מנדל. "ישנם מקומות בגופנו שבהם אי אפשר להשתמש בחסם עורקים וגם הפעלת לחץ אינה מועילה, למשל, כשמדובר באברים פנימיים כמו כבד וטחול או בחיבור שבין הגפיים לגוף. גילינו שזרם חשמלי מכווץ את כלי הדם במהירות וכך נעצרת זרימת הדם, כאילו שמנו חסם עורקים." הטיפול הזה בשדה הקרב ובבתי החולים עשוי להציל חיים ומעורר התעניינות רבה בקהילה המדעית והרפואית בארץ ובעולם, אשר מהווה בסיס לשיתופי פעולה עם מערכת הביטחון.

 

עיקר עיסוקו של ד"ר מנדל הנו בתחום מדעי הראייה והעין. העין היא אחד האברים המורכבים בגוף האדם: נוסף על המערכות האופטיות והעצביות המורכבות – הקרנית, הרשתית, העדשה – גם למוח תפקיד חשוב בפעולתו של אבר זה.

 

נציין מגוון פיתוחים מחקריים פורצי דרך שמוביל ד"ר מנדל:

 

 
רשתית מלאכותית המחזירה ראייה לעיוורים:

"אחד מכל 4,000 איש בעולם סובל ממחלות גנטיות ואחרות הגורמות לעיוורון כגון רטיניטיס פיגמנטוזה, ורבים אחרים סובלים מניוון מָקוּלָרי תלוי גיל או ממחלות אחרות," אומר ד"ר מנדל. "הרשתית המלאכותית היא שבב המושתל מתחת לרשתית וקולט במקום האבר הפגוע את התמונות. הניסיון בבעלי חיים נמצא מוצלח מאוד והדרך לביצוע הטיפול באנשים מתקצרת. ישנם הרבה יתרונות לסוג זה של טיפול," מסביר ד"ר מנדל, "הניתוח להשתלת השבב פשוט מאוד, העברת המידע והאנרגיה הן אלחוטיות לחלוטין והרזולוציה המתקבלת גבוהה מהטכנולוגיות הקיימות היום, כך חדות הראייה הצפויה באנשים שיעברו את הניתוח היא גבוהה. התפיסה של הראייה המלאכותית שפיתחנו אף מהירה יותר מן הראייה הרגילה – ומקרבת אותנו לראייה ביונית. העבודה המחקרית נעשתה בסטנפורד עם פרופ' דניאל פלנקר ותימשך באוניברסיטת בר-אילן."

 

פיתוח עדשה מיוחדת המודדת את הלחץ התוך עיני במקרים של גלאוקומה:

מחלת עיניים זו היא השנייה הנפוצה בעולם כגורם לעיוורון, 15 אחוז מהעיוורים בעולם איבדו את ראייתם כתוצאה ממחלה זו. "הלחץ התוך-עיני הגבוה גורם לפגיעה בעצב הראייה," אומר ד"ר מנדל, "אבל הלחץ משתנה לאורך היום וכרגע רק רופא עיניים מורשה לבצע את הבדיקה וייתכן שנפספס את הבעיה בשלביה הראשונים. לכן יש צורך לבצע את הבדיקה במשך כל היום ולעקוב אחר ממדי הלחץ, ולצורך כך פיתחנו עדשה מיוחדת, מַחְוָן (אינדיקטור), המושתלת על עדשה מלאכותית בהליך כירורגי פשוט, דומה לניתוח קטרקט. על העדשה הזאת מותקן מד-לחץ שהאדם יוכל לצלם בטלפון החכם, האפליקציה תקרא את המדדים ותעביר אותם אל המטופל ואל הרופא. מד הלחץ קטן מאוד ואינו מפריע לראייה," מוסיף ד"ר מנדל.

 

שימוש בתאי גזע לשחזור הראייה:

ד"ר מנדל משלב במחקריו שימוש בתאי גזע לשחזור ראייה. הרעיון החדש, המפותח במעבדה בימים אלו, הוא שימוש בתאי גזע העוברים תהליך התמיינות לנוירונים על גבי מערך אלקטרודות המושתל מתחת לרשתית. הנוירונים המושתלים מתווכים בין האלקטרודות ובין הרקמה של הרשתית ובכך משפרים את התפקוד של הרשתית המלאכותית. המחקר נערך בשיתוף פרופ' רון גולדשטיין מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן.

 

פועלו הרב של ד"ר מנדל וההתמחות בתחומי הרפואה והביו-הנדסה הביאו להתעניינות רבה בעבודתו והוא קיבל הצעות רבות ממוסדות מחקר בארץ ובעולם, "אבל היה לי ברור שאני חוזר ארצה," אומר ד"ר מנדל. "בחרתי באוניברסיטת בר-אילן משום שזהו המוסד היחידי בארץ שמקים מסלול המאחד יחדיו את התחומים המגוונים של הראייה, מאפשר להשלים תואר ראשון בתחום האופטומטריה ויש בו התשתית לפיתוח מסלולי לימוד לתארים מתקדמים בתחומי הראייה. ההזדמנות להשתתף בהקמת מסלול ייחודי זה מִשלבי הקמתו מהווה בעבורי אתגר אישי ומדעי חשוב, ואני מאמין שנוכל לקדם גם את המחקר וגם את הטיפול הקליני בחולים הסובלים מעיוורון מסיבות שונות. נפלה בחלקי הזדמנות לתרום בצורה מרבית גם מהידע הקליני שלי כרופא עיניים וגם מעיסוקי במחקר ולהביא את היכולת ואת החזון שלי לידי ביטוי; באמצעות הקשרים הרבים שיש לי עם מוסדות בארץ ובעולם ועם מערכת הביטחון, נוכל לקדם את התחום הזה באוניברסיטת בר-אילן ולהפכה למוסד מוביל בארץ ובעולם."

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il