יוצא מהמעבדה ומקים סטרט-אפ

מהאקדמיה לתעשייה ובחזרה – ד"ר יוסי אבולעפיה, ראש היחידה לננו-פבריקציה במכון לננו-טכנולוגיה ולחומרים מתקדמים באוניברסיטת בר-אילן, מוודא שמיטב המכשור והידע עומדים לשירותו של מחקר פורץ דרך באקדמיה ובתעשייה

 

ד"ר יוסי אבולעפיה השלים תואר שלישי בפיזיקה של מצב מוצק במעבדה הלאומית למוליכות-על באוניברסיטת בר-אילן, כמה חודשים לאחר מכן הצטרף למרכז הפיתוח של אינטל בחיפה, שם ניהל קבוצות מחקר ופיתוח. הוא עסק בנושאים מגוונים, בין היתר, מוליכות חום, השפעה של קרינה על התקני סמיקונדוקטור, וריאציות סטטיסטיות בתהליכי הייצור והשפעתן על ביצועי המעבד ועוד. הקו המנחה בעבודותיו היה הטמעתה של פיזיקה בתהליכים ובכלים הנדסיים לצורך שיפור תהליכי ייצור.

 

לשאלה מה תרם לך הניסיון בתעשייה וכיצד תרומה זו מתבטאת ביחידה שהקמת, משיב ד"ר יוסי אבולעפיה:

"נוסף על העבודה בחזית הטכנולוגיה ועל החתירה למצוינות, נחשפתי באינטל גם לתרבות ארגונית ייחודית המחייבת לחלוק ולהתחייב,Disagree and Commit . כחלק מצוות אתה חייב להיות ראש גדול ולהביע דעה, גם אם היא נוגדת את דעת המערכת, אבל ברגע שמתקבלת החלטה – אתה מחויב. כדי שסביבת עבודה כזאת תהיה מפרה, ממלאת מוטיבציה ויעילה יש להתייחס לכל חברי הצוות כאל שווים, ואת האווירה הזאת אנחנו מנסים להשרות במכון וביחידה, בקרב סטודנטים וחוקרים כאחד."  

 

 

בשנת 2008, ממש עם הקמת המכון לננו-טכנולוגיה ולחומרים מתקדמים, ד"ר אבולעפיה סגר מעגל, חזר לאוניברסיטת בר-אילן והצטרף למכון. השנים הראשונות היו שנים של גיבוש הצוות, בניית המכון והקמת היחידה לננו-פבריקציה. כעת, עשר שנים אחרי, כשד"ר יוסי אבולעפיה מביט לאחור, נראה שהמטפורה המתאימה יותר היא דווקא ספירלה, שכן בשנים אלו יחידת הפבריקציה גדלה, הטמיעה ציוד ותהליכים חדשים והתמקצעה בתחומי ייצור מגוונים, והכול בשירות המחקר.

 

"כבר בשנים הראשונות להקמת היחדה לננו-פבריקציה, כמו בכל יחידות המכון, חלק ניכר ומהותי בפעילות התמקד בהכשרת הסטודנטים להתנהלות נכונה בסביבת פבריקציה כהכנה לעבודה בסביבה תעשייתית או אקדמית," אומר ד"ר אבולעפיה ומוסיף "מתחם החדרים הנקיים משמש כסביבת הפבריקציה העיקרית אצלנו, ועיקר תשומת הלב שלנו מופנה למתחם זה. סביבת הפבריקציה במכון מגוונת יותר מסביבת פבריקציה בתעשייה ובכל יום אנחנו והסטודנטים שלנו נדרשים לתת מענה לסטודנטים ולחוקרים מתחומי מחקר שונים וברמות הכשרה שונות, ולשם כך מתחייבת הכשרה בסיסית לעבודה בחדר נקי שמתחילה בנהלי בטיחות, נהלי לבוש, התנהלות עם רעלים ועם פסולת, ומגיעה גם לתכנון לוחות זמנים מוגדרים ולעמידה בהם. זהו ארגז הכלים שאנו מעניקים לכל אחד ואחת מהסטודנטים ומהסטודנטיות שלנו, ארגז כלים שלא יסולא בפז גם בתעשייה וגם באקדמיה," מגדיש ד"ר אבולעפיה.

 

צוות היחידה, משה פלדברג, מרק אוקסמן וארז שפיר, אמון גם על פיתוח תהליכים ייעודיים, ובהם כלי תוכנה לצורכי מחקר פעיל. "יש לכך משמעות עמוקה בכמה מישורים: בהגברת המוטיבציה המיידית לעבודה, בהפיכת הקבוצה למרכז ידע וביכולת לגייס כספים. לדוגמה, בתאגיד ,ALTIA יחידת הפבריקציה פיתחה תהליכי תכנון בייצור ובאנליזה של שכבות דקות באיכות גבוה. שכבות אלה משמשות, בין השאר, לייצור ציפוי אנטי-רפלקטיבי, כמו זה המוכר לנו מעדשות המשקפיים שלנו, אבל באיכות העברה של 99.9 אחוז, המותאמת במיוחד לקרני לייזר. התקנים מסוג זה עתידים לשמש בלייזרים בעצמה גבוהה, למשל, במדפסות תלת-ממד של מתכות. הכלי הזה אפשר לנו בהמשך לשפר פיתוחים אופטיים בעבור הלקוחות שלנו מבית ומחוץ.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il