הרובוט – זמן חֵרותנו

פרופ' אליס ברזיס, המחלקה לכלכלה

אחת השאלות שמעסיקות בשנים האחרונות את כולנו וגם את המערכות הכלכליות והחברתיות היא האם יהיו לנו מקומות עבודה בעתיד או שהרובוטים יחליפו את רובנו?  // זיו עדאקי
פרופסור אהוד בנין

ביקשנו מפרופ' אליס ברזיס, מנהלת מרכז אהרון מאיר לחקר הבנקאות באוניברסיטת בר-אילן ומנהלת מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית, לתת לנו את הצפי שלה לעתיד.

"ישנן שתי אסכולות," אומרת פרופ' ברזיס "האחת, טוענת שעד היום בכל פעם שהיתה התקדמות טכנולוגית מהותית לא היתה ירידה בביקוש לעובדים, וכך גם יהיה בעתיד. למשל, במאה ה-18, כשהתחיל המיכון בתעשיית הטקסטיל, עובדים היו מחבלים במכונות בלילה כי חששו למקום עבודתם. ובאמת, במאות עברו נדרשו 100 עובדים כדי ליצר 1,000 חולצות, והיום נדרשים אפס עובדים כדי ליצר מיליון חולצות. אבל, בסופו של דבר, לא היתה ירידה בביקוש לעבודה משום שנוסף ביקוש רב לעבודות אחרות, והאנושות עברה מתעשייה לשירותים. כוח האדם בתעשייה עומד היום על לא יותר מ-20 אחוז מכלל כוח האדם במשק, שברובו שייך למגזר השירותים.

"האסכולה השנייה טוענת שהיום אנו עוברים תהליך שונה לגמרי, שסופו שהמשק לא יצטרך בני אדם. טענתי היא שהטכנולוגיה תהיה תמיד תומכת בני אדם ולא במקום בני האדם. המתנגדים להכנסת יותר רובוטים לכל ענפי המשק – טועים. אין סיבה שבני האדם יעשו את העבודות הרוטיניות והמפרכות, זה באמת לא יעיל. היום יש לנו רובוט ששואב את הבית ורובוט שקוצץ את הדשא ובקרוב יהיה רובוט שמנקה את החלונות. אני חולמת על רובוט שיעשה לנו תספורת בזמן שאנחנו מחכים לרכבת," אומרת פרופ' ברזיס. "שלא אצטרך לקבוע תור לספר, לחכות, להיות לפעמים מרוצה מהתוצאה ולפעמים לא. והשאלה הנשאלת היא: "ומה יעשו הספרים? איפה הם יעבדו?

"משום שהרובוט הוא מוגבל ותלוי במידע שאנו מזינים לתוכו, לדוגמה הספר שעובד היום על פי האינטואיציה והניחוש, יצטרך ללמוד כיצד לתכנת את הרובוט לבצע תספורת מתאימה ואפילו להתאים את התספורת בעצמו מתוך חישוב נתוני השֹער: צבעו, אורכו, אם הוא מתולתל או גלי או ישר; ומבנה הפנים של האדם וגון העור וכו', הרבה מאוד נתונים. וכך הספר יצטרך להשכיל ולהתפתח. החברה האנושית תידרש להשקיע ולטפח את הפרט, להקנות לו כישורים נוספים, ואלה יהיו כישורים ייחודיים לאדם – כאלה ששום רובוט אינו יכול לחקות.   

"וכך, לדעתי, הטכנולוגיה היא תמיד לשירות האדם, וההון האנושי יהפוך עוד יותר מהותי וחשוב ממה שהוא היום," מסכמת פרופ' ברזיס.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il

פרופ' ברזיס2.JPG