נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו באוניברסיטת בר-אילן במסגרת כינוס מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים - 14/06/2009

ב-14 ביוני 2009 נאם ראש הממשלה בנימין נתניה את "נאום בר-אילן" הראשון במרכז בגין-סאדאת באוניברסיטת בר-אילן – נאומו המדיני המרכזי לאומה. נאום זה הפך מוסד ומסורת ומיצב את אוניברסיטת בר-אילן כבמה המכובדת והמתאימה לנאומיהם של דמויות מפתח בממשל הישראלי, שרים וחברי כנסת, מכל הקשת הפוליטית.

נאומו זה של רה"מ נתניהו ייזכר כנאום מטלטל ובו בפעם הראשונה הכיר בצורך להקים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, באומרו "בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו. ואיש מהם אינו מאיים על הביטחון ועל הקיום של שכנו."

רה"מ נתניהו הציב תנאים להקמתה של מדינה פלסטינית "הפלסטינים חייבים להכיר הכרה אמתית בישראל כמדינתו של העם היהודי [...]  בכל הסדר שלום, השטח בידי הפלסטינים חייב להיות מפורז, עם סידורי ביטחון מוצקים לישראל. בלי שני תנאים אלו קיים חשש אמתי שתקום לצדנו מדינה פלסטינית חמושה, שתהפוך לבסיס טרור נוסף נגד ישראל [...]"

רה"מ נתניהו קרא למנהיגי ערב ולמנהיגי העם הפלסטיני לבוא אל שולחן הדיונים ולדון בהסדר כולל, צפה אפשרויות למיזמים משותפים, בתחומי הכלכלה, החינוך והתעשייה, שיביאו צמיחה למזרח התיכון וחתם בדברים אופטימיים: "אם רק ירצו שכנינו להיענות לקריאתנו - גם השלום יהיה בהישג ידינו. אני קורא למנהיגי העולם הערבי והפלסטינים: הבה נמשיך יחד בדרכם של מנחם בגין ואנואר סאדאת, של יצחק רבין והמלך חוסיין."

עם זאת, הזהיר רה"מ נתניהו "[...] מעל לכול הפלסטינים צריכים להכריע בין דרך השלום לדרך החמאס. על הרשות הפלסטינית להשליט חוק וסדר ברצועת עזה ולגבור על החמאס. ישראל לא תשב סביב שולחן המשא ומתן עם טרוריסטים שמבקשים להשמידה."

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il