הוגה דעות.

פרופסור אבי שגיא, המרכז הבינתחומי

פרופ' אבי שגיא, איש אקדמיה, חוקר, אינטלקטואל רחב ידיעות ופילוסוף המייצר עמדות בסוגיות יסוד של החברה הישראלית: סוגיית השבת שבויים, זהות יהודית בתרבות משתנה, מהי נאמנות והאם המדינה יכולה להפוך נאמנות לחוק  

הפילוסוף ישעיהו ברלין השתמש בשתי מטפורות לתאר את ההוגים: שועלים וקיפודים – השועל הסקרן עובר מדבר לדבר, הכול מעניין אותו; ואילו הקיפוד, כאשר הוא מוצא עניין בתחום מסוים, הוא מתחפר בו ונובר בו והופך כל אבן בדרכו ברצותו ללמוד את התחום. כששואלים את פרופ' שגיא איך הוא מגדיר את עצמו, הוא משיב: "אני קיפוד וגם שועל. הכול מעניין אותי, 'כל דבר אנושי אינו זר לי', כמו שכתב המחזאי הרומי טרניוס. 36 שנים של פעילות אקדמית רצופות מגוון רחב של נושאים ובכל אחד ואחד מהם חקרתי והתעמקתי שנים על שנים. בראש ובראשונה אני פילוסוף ותחום העניין שלי הוא האדם. תחומי המחקר שלי התנקזו אל הכתיבה העוסקת בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה, בחקר התרבות, בחקר הספרות, בעולם המשפט, במסורת, בהלכה ובתרבות היהודית ועוד. בתוך המעגלים הרחבים האלה אני ממקם את עצמי כאדם." 


פרופ' שגיא כתב כ-40 ספרים ומאמרים רבים באנגלית ובעברית, ומכלול יצירתו נובע מהמחשבה הפילוסופית ומהכלים הפילוסופיים שאסף, יצר וחידד לעצמו במהלך קריירה רבת שנים; הוא כתב על יצירתו הספרותית של י"ח ברנר, על יצירתו של אלבר קאמי, על ביקורת השיח בישראל, על מהותה של התפילה לאדם הדתי ולאדם החילוני, עסק בפילוסופיה כללית ובפילוסופיה יהודית מתוך עמדה הומניסטית רחבה. 
מבחינה זאת, התכנית ללימודי פרשנות ותרבות שייסד פרופ' שגיא לפני 18 שנים היא ביטוי לאופייה הנרחב, ההומניסטי והאנליטי של מחשבתו. ייחודה של התכנית הוא בהיקף הרחב שהיא מכילה בתוכה, הפריזמות התאורטיות שדרכן נבחנים טקסטים הן רבות: תאוריות השואבות מן המסורת הצרפתית, תאוריות קונטיננטליות אירופיות, פסיכואנליזה, תאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות, חקר השפה והפרשנות. המנעד הרחב מתמקד כולו באדם כישות המפרשת את עצמה – באמצעות המוסדות החברתיים, ההבניות והטקסים החברתיים ומכלול סוגי פרשנות שהאדם מפרש דרכם את עצמו. 


"הסטודנטים נבחרים לתכנית בקפידה," אומר פרופ' שגיא. "התכנית מחייבת ומחויבת למצוינות אקדמית, ללימוד אקדמי, להענקת ידע לסטודנטים, ויותר מזה, ללמד אותם כיצד לפתח מחשבה עצמאית וביקורתית. אחד המסלולים הייחודיים בתכנית הוא מסלול לדוקטורט בפרשנות פסיכואנליזה ותרבות. בוגרי תואר שני במקצועות בריאות הנפש, הרגילים להתבונן בעולם ולהבין אותו בכלים פסיכולוגיים, אמורים לעבור תמורה עמוקה במחשבתם; עליהם להמיר את ההבנה האמפתית והטיפולית בחשיבה ביקורתית, תאורטית ואנליטית; לטעון טענות ולהעלות תזות. מסלול זה הוא דוגמה לשילוב הייחודי בין ההיבטים הפרשניים הביקורתיים ובין תאוריות חדשות – התכנית מלמדת את הסטודנטים להטיל ספק גם בספק, לא לקבל שום דבר כמובן מאליו או כאמת מוחלטת, להיות מודעים תמיד לכך שאין סוף לאפשרויות הניתוח של הדברים ולהבנתם." בתכנית לומדים כל העת כ-130 דוקטורנטים וכ-60 מַסטֶרנטים והיא מוטת מחקר ועצמאית. זו התכנית הראשונה שפותחה ביחידה ללימודים בין תחומיים, שפרופ' שגיא היה ממקימיה. 
"הבוגרים שלנו יוצאים עם ארגז כלים שבאמצעותו הם יכולים לנתח את השיח הישראלי, להשתתף בו ואף לנווטו," מעיד פרופ' שגיא, שבעצמו הוא אינטלקטואל והוגה מעורב ומחויב חברתית, העוסק בסוגיות השעה, בכתיבת מאמרים בעיתונות ובפעילות חינוכית ואינטלקטואלית ענֵפה בצבא ובמערכות החינוך השונות. פרופ' שגיא היה אחד מארבעת מנסחי הקוד האתי החדש של צה"ל, מסמך "רוח צה"ל". הוא מכהן כנציג אזרחי-אקדמי בוועדת הפטור בענייני מצפון. 
פרופ' שגיא הוא עמית מחקר בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים ובמסגרת זאת הוא עומד בראש קבוצת המחקר לאתיקה צבאית שהקים, העוסקת במחקר שיטתי של שאלות היסוד הערכיות שבפניהן ניצב צה"ל. לפרופ' שגיא תפקיד מרכזי במהלך הכשרתם האתית של קציני צה"ל הבכירים, וגם זאת במסגרת הקבוצה שאותה הוא מוביל
.


קצרה היריעה להכיל ולכן נזכיר רק שניים מספריו המתמקדים בהגות חברתית: "המסע היהודי-ישראלי – שאלות של תרבות ושל זהות" בהוצאת מכון שלום הרטמן, העוסק בשאלות היסוד של החיים התרבותיים בישראל ובאופני עיצוב הזהות בישראל ו"מולדת יחפה – מחשבות ישראליות" בהוצאת עם עובד, שכתב בשיתוף פרופ' ידידיה שטרן מן הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. בספרים אלו ובאחרים נמצא את תרומתו של פרופ' שגיא לסוגיות המעסיקות את החברה הישראלית על גווניה ועל מורכבותה ואת העמדות הפילוסופיות שהוא יוצר כהוגה וכפילוסוף בנושאים הנוגעים לכולנו. 
 

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il