המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה ע"ש מרטין (זוס)

1/5

המכון לארכאולוגיה מקראית בבר-אילן יוצר קשר ישיר בינינו לבין תקופות המקרא, ואנשיה אחראים לכמה מהתגליות המרתקות של השנים האחרונות:


פרופ' חנן אשל ז"ל גילה את מגילות ים המלח האחרונות ונחשב לאחד החוקרים המובילים בעולם בתחומו.


פרופ' אהרן מאיר גילה את כתובת "גולית" המפורסמת וממצאים פלשתים נוספים מתל צפית (גת פלשתים המקראית).


פרופ' אבי פאוסט תרם להבנת המבנה החברתי של בני ישראל.


פרופ' דוד אדן גילה וחפר לאחרונה בית כנסת מתקופת התלמוד בגולן; חוקרים נוספים שחפרו בהר הבית; ורבים אחרים.

 

למידע נוסף על המכון לארכאולוגיה מקראית >>

 

למידע נוסף על המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה >>

המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה עוסקת במחקר רב-תחומי של ארץ ישראל ותולדותיה מהעידן הפרה-היסטורי ועד לעת החדשה, ומתמחה במגוון נושאים: גאוגרפיה היסטורית, פיזית ואנושית, ארכיאולוגיה, בוטניקה, זואולוגיה, תולדות הרפואה ועוד; וזאת בארבע תקופות מרכזיות: מקרא, בית שני, ימי הביניים והעת החדשה, ובחינת רישומן של התרבויות המגוונות שהשפיעו על הארץ ועיצבו אותה. במחלקה לומדים לכל התארים וכן הסמכת "ארכאולוג חופר" ומורה דרך מוסמך. תלמידי המחלקה משתתפים בסיורים לימודיים ובחפירות ארכיאולוגיות כחלק מהכשרתם וממחקרם. התלמידים מוּכוונים למחקר, להוראה ולהדרכה מתוך שאיפה להנחיל לדור הצעיר את חשיבותם של זיכרון העבר, לימודו והכרתו.

המחלקה עורכת חפירות ארכאולוגיות במגוון אתרים בישראל; פרופ' אהרן מאיר מנהל את "חפירת הדגל", הנערכת באתר תל א-צפי, העיר הפלישתית הקדומה, הנקראת גם "גת הפלישתית" או "גת המקראית". פרופ' מאיר השלים בהצטיינות יתרה את תואר הדוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים ופוסט-דוקטורט במכון להיסטוריה ומדעים ב-MIT, בשנים 2007-2005 שימש יו"ר המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה ע"ש מרטין (זוס). במוקד תחומי התמחותו: תרבויות תקופת הברונזה ותקופת הברזל במזרח הים התיכון. פרופ' מאיר עומד בראש מרכז מינרבה לקשרים בין ישראל וארם בתקופת המקרא, הממוקם באוניברסיטת בר-אילן ומשותף לאוניברסיטת לייפציג בגרמניה, ולמוסדות אקדמיים אחרים בארץ ובחו"ל.

בכל קיץ מגיעים כ-120 סטודנטים מן הארץ ומן העולם למחנה לימודי-אקדמי של חודש בחפירות שפלת יהודה, לסטודנטים מצטרפים מתנדבים בכל הגילים ומכל הארץ. ממצאי החפירות מובאים למעבדת הארכאולוגיה המקראית בבר-אילן שם עוסקים ברַפָּאוּת ובמחקר.

ד"ר עמית דגן מרכז את מעבדת אתר החפירות תל צפית. ד"ר דגן השלים תואר דוקטור בהצטיינות באוניברסיטת בר-אילן ומחקרו מתמקד בחיי היום-יום ביהודה במאה ה-8 לפני הספירה, ביחסים בין יהודה לפלשת ובשינויים הרגיונליים והאתניים באוכלוסייה היושבת סמוך לגבול יהודה-פלשת.

ארכאולוגיה מקראית הוא תחום מרתק, שמטרתו לחקור את התרבויות ואת התקופות המשתקפות בטקסט המקראי, ומשלב את ההיסטוריה העשירה של ארץ ישראל, מקורות היסטוריים קדומים ומורשת הטקסט המקראי. החפירות מאפשרות לנו לחזור אל העבר, אל הזמנים המונצחים בתרבות חומרית עשירה ובמקורות היסטוריים מגוונים מתוך כוונה לשחזר את פעילות העבר ולהעמיק את ידיעותינו.

 

בממצאים החשובים שנחשפו עד כה בחפירות:

מזבח אבן עם קרנות, זהה בצורתו ובממדיו למזבח המתואר בספר שמות. ממצא זה נבחר ל"תגלית הארכיאולוגית של השנה" של כתב-העת Biblical Archaeology Review. כתובות מתקופות שונות, ובהן כתובות מצריות מעידן הברזל; בממצא הארכאולוגי הפלשתי העתיק ביותר שהתגלה עד כה מופיעים שני שמות המזכירים את השם גלית. שני השמות חרוטים בשבר קרמיקה – alwt  ו-wlt – והם דומים דמיון מדהים למקורות הלא-שמיים האטימולוגיים של השם גלית. הממצא הזה יש לו חשיבות ייחודית משום שהמקרא מייחס את גת כעירו של גלית. הממצא הארכיאולוגי יכול להיתפס גם כעדות הברורה הראשונה, החוץ תנכית, לכך שהקרב בין דוד לגלית (ולמעשה, לקיומה של דמות כגון גלית בתקופת המקרא) יכול להיות מעוגן ברקע תרבותי ברור.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il