הקרן ע"ש אברהם יצחק וציפורה טריואקס

אברהם יצחק טריואקס נולד בשנת 1893 בפולין, כתב ספרים רבים ובהם: מילון גרמני-יידי שמטרתו היתה לסייע ליהודים תחת הכיבוש הגרמני במלחמת העולם הראשונה, הוא כתב ספר מדע פופולרי ביידיש על גרמניה, אנציקלופדיה ביידיש שממנה ראו אור רק כרכים אחדים, ספר על החלוצים בארץ ישראל ועוד ועוד. הוא נישא לציפורה רזניק בשנת 1919 ונולדו להם ארבעה ילדים.

 

בשנת 1925 עלו ארצה כחלוצים והשתקעו בתל אביב ואברהם יצחק הוסיף לעסוק במחקר בתחומי הבלשנות היידית ופולקלור יהודי. הוא עבד כעיתונאי, עורך ומוציא לאור. אחד מן העיתונים שערך היה "השער" בחיפה שבועון כלכלי-חברתי-ספרותי – וגם כאן באה לידי ביטוי מודעותם החברתית של אברהם יצחק וציפורה רעייתו. השניים גאלו אדמות באזור בני ברק ובחיפה ועסקו גם בשיווק פרי הדר – סמל החלוציות והישראליות הציונית. אברהם יצחק היה מנהל ההפצה הראשון של האנציקלופדיה העברית הנודעת עד פטירתו בשנת 1952.

 

בנו בנימין לחם בהגנה ובבריגדה היהודית ונפל בעת שירותו בשנת 1948. בנו גבריאל היה מפקד פלוגה במלחמת העצמאות, עורך לילה בעיתון "הארץ" והמשיך את פועלו של אביו כמשווק ראשי של "האינציקלופדיה העברית", בניו של גבריאל ודודם משה, שהיה עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" ו"במחנה", הקימו את הוצאת "מטר" – ראשי התיבות של משפחת טריואקס.

אברהם וציפורה הקדישו את חייהם למעשים של תרומה לקהילה ולזולת. אהבת הארץ והמורשת פיעמה בהם ואותה הנחילו כנקודת אחיזה לפליטי השואה שהגיעו ארצה מזוועות מלחמת העולם השנייה. אברהם וציפורה היו משענת וגב חזק לרבים.

 

אוניברסיטת בר-אילן משקיעה רבות ביצירת תשתית של מלגות לסטודנטים במטרה לפתוח את שערי הקמפוס לסטודנטים מכל גווני האוכלוסייה הישראלית ולקדם שוויון הזדמנויות במשק – תרומתכם, משפחת טריוואקס, היא רוח גבית חזקה ושותפות בדרך רבת-חשיבות זו.

 

מורשתה של משפחה זו היא דוגמה ומופת לכולנו לשאיפה ולמימוש של ציונות ומצוינות, עיסוק במחקר אינטלקטואלי לצד פעילות מעשית בציבוריות ובמשק הישראלי. התחומים שבהן עוסקות הסטודנטיות מלגאיות הקרן משיקים לפועלה של משפחת טריואקס.

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black YouTube Icon
  • BIU-16.jpg
צרו קשר

טלפון:​ ​03-5317848

מייל: Israel.Friends@biu.ac.il